Podle prvotní studie má oprava budovy stát nejvýše čtyři sta milionů korun. Budovu bývalého vězení mezi ulicemi Cejl, Bratislavská a Soudní vlastní magistrát.

Ten před třemi lety schválil čtyřmilionovou dotaci na vytvoření projektu, který má ukázat, jak nákladné opravy budovy mohou být. „Projekt jsme zadali Jihomoravskému inovačnímu centru před dvěma lety. Ten má výsledky odevzdat za tři týdny," sdělil mluvčí magistrátu Pavel Žára.

Výzkum ukázal, že je budova v poměrně dobrém technickém stavu. „Vyměnit se musí jen střecha. Nutné jsou ale další drobnější opravy, aby v ní umělci mohli dočasně alespoň několik měsíců v roce tvořit," řekla manažerka projektu Zdeňka Kujová.

O vytvoření Kreativního centra v káznici podle ní stojí umělecké firmy i soukromí umělci. „Ve studii jsme zkoumali, jaký bude o centrum zájem. Oslovili jsme reklamní agentury, hudebníky, fotografy, architekty, designéry i vývojáře počítačových her. Celkově jsme v Brně napočítali deset až dvanáct tisíc subjektů, pro které by bylo místo případně vhodné," podotkla Kujová.

Kreativní centrum má podle umělců oživit čtvrť, která nemá mezi lidmi příliš dobrou pověst. „Je to ideální místo, kde se mohou představit začínající umělci. Kreativní centrum pomůže ke zlepšení obrazu o brněnském Bronxu. Přivede tam lidi," myslí si fotograf Jiří Havrda, který v bývalé káznici před třemi lety vystavoval své fotografie.

Přestavba budovy, která zabírá plochu osm tisíc metrů čtverečních, může podle studie stát nejvýše čtyři sta milionů korun. „Na tak velký projekt je to poměrně nízká částka. Částce nahrává také to, že káznice není kulturní památkou. To by byla cena mnohonásobně vyšší," myslí si Kujová.

Podle Žáry ale magistrát na přestavbu v tuto chvíli peníze nemá. Kujová věří, že se situace změní. „Nyní chce msto zjistit zájem investorů, další možností by bylo čerpat peníze z nových operačních programů. Pokud by vytvoření kreativního centra zastupitelé podpořili, mohlo by vzniknout do pěti let," uvedla manažerka.

Myšlenka Kreativního centra zaujala i Brňany, kteří bývalou káznici navštívili o víkendu díky festivalu Ghettofest. „Do dění v centru se mohou zapojit i lidé z Cejlu a okolí. Může to přispět k jejich začlenění do společnosti," řekla jedna z návštěvnic.