Před prvním kolem prezidentských voleb natočil video, v němž se vymezil proti Janu Fišerovi a Miloši Zemanovi. Za deset dní jej vidělo téměř čtyři sta tisíc lidí a také přispělo k překvapivému výsledku prvního kola. Šířilo se především na internetu přes facebook.
Účet na oblíbené sociální síti Matěji Hollanovi po skončení prvního kola zablokoval administrátor. „Podobá se to Zemanovým dřívějším praktikám," říká aktivista, který se spolupodílí na recesistickém projektu Žít Brno. Spolupracuje také s mnoha neziskovými sdruženími bojujícími proti korupci i hazardu.
Stal jste se součástí politické kampaně před prezidentskými volbami. Proč jste se rozhodl otevřeně angažovat?
Bude dobré, když budeme mít prezidenta, který jedná v souladu s ústavou a je i v zahraničí vnímaný jako osobnost. Nebude nám dělat ostudu a destruovat politickou scénu jako aktivistický Václav Klaus. Všechny strany chybovaly, že zahájily kampaň pozdě. Miloš Zeman s Janem Fischerem si spočítali, že když s ní začnou o rok dřív, budou mít velkou šanci se do druhého kola dostat.
Co vám na těchto dvou kandidátech vadí?
Zeman je reprezentant opoziční smlouvy a za doby jeho vlády tu propukla silná korupce. Výrazně potlačoval svobodu slova a médií. Tohoto prezidenta se bojím z hlediska dalšího směrování demokracie. S ním nemáme šanci se nikdy přiblížit západním zemím. Jeho orientace je jasně prokremelská. Fischer je jen produkt nějaké agentury. Nemá vlastní myšlenky. Jeho kampaň byla naprosto prázdná, plná bezduchých hesel.
Před volbami jste natočil videoklip podporující Jiřího Dienstbiera a Karla Schwarzenberga. Proč zrovna ty dva?
Nechtěli jsme, aby si lidé v druhém kole vybírali mezi mafiánem Zemanem a kariérním komunistou bez názorů Fischerem. Dostat se mezi ně mohl jen někdo ze dvojice Dienstbier a Schwarzenberg jako přijatelní reprezentanti pravice a levice. Před volbami jsme se tedy zaměřili na jejich podporu, a naštěstí to vyšlo.
Po prvním kole voleb jste přišel o účet na facebooku. Vidíte za tím tým Miloše Zemana?
Myslím si to, i když to nemůžu dokázat. O účet přišel také šéf volební kampaně Karla Schwarzenberga Marek Vocel. Několik desítek uživatelů nahlásilo naše účty jako falešné a administrátoři je zrušili.
Vy jste v prvním kole volil koho?
Jiřího Dienstbiera, protože není pošpiněný současnou vládou. To mi vadí na Schwarzenbergovi. Ve druhém kole ho ale podpořím. Sice jej nepovažuji za nějak zvlášť dobrého politika, ale to není Zeman taky, a ten je navíc vulgární alkoholik s totalitářskými tendencemi.
Výrazně bojujete také proti různým formám hazardu. Jaká je nyní situace kolem heren?
Bojujeme za to, aby si umístění heren mohly regulovat přímo obce, ve kterých automaty jsou. Díky nálezu Ústavního soudu z roku 2011 už je to možné, parlament však vyhlásil nesmyslnou přechodnou lhůtu do roku 2015, než zákon začne platit. Ústavní soud nyní znova řeší, zda je lhůta nezbytná.
Brno předloni odsouhlasilo zákaz heren téměř na celém území. Pokud Ústavní soud ochrannou lhůtu zruší, vymizí tedy automaty z města?
Vypadá to, že město je na tuto variantu opravdu připravené. Vyhláška říká, že automaty mají zmizet hned. Uvidíme, jak moc začne Brno tlačit na ministerstvo financí, aby začalo rušit licence provozovatelům.
Neobáváte se, že provozovatelé heren vyhlášku obejdou přesunem hazardu na internet?
Obce mohou ze zákona schvalovat všechna herní zařízení na veřejně přístupných místech. Tedy i ta, na kterých je hazard přístupný přes internet.
Podle provozovatelů heren ale hrozí, že se hazard přesune do internetových kaváren. Nikdo pak nepozná, že jejich návštěvníci si například nečtou poštu. Nebojíte se tohoto problému?
Každý pozná atmosféru herny. A pochybuji, že notoričtí hráči půjdou hrát do slušně vypadající internetové kavárny. Problém heren souvisí s alkoholem i drogami. Hráči jsou mnohdy pod vlivem minimálně jednoho z nich. Aby herny fungovaly, musí tomu být uzpůsobené jejich prostředí. Nesmí chybět velká a blikající tlačítka. Ta úředníci nepřehlédnou. Navíc se domněnka s gamblery v internetových kavárnách nepotvrdila v žádných zemích, kde je hazard podobně omezený.
Lidé z hazardního průmyslu vás podezírají, že jste placený právě z peněz společností provozujících hazard přes internet. Slyšel jste o tom?
Ano, a těším se, až to někdo prokáže. Nepochybuji, že se na nás snaží vyštrachat, co se dá. Zrovna včera jsem byl na policii. Podali na mě trestní oznámení mí bývalí spolupracovníci, které posléze koupila hazardní mafie. Zveřejnil jsem o nich totiž, že spolupracují s hazardem.
A z čeho tedy žijete?
Představitelé herního průmyslu asi nepochopí, že ke spokojenému životu nemusím být milionář. Nikdy jsem neměl problém mluvit o svých příjmech. V současnosti si přijdu zhruba na patnáct tisíc korun měsíčně. Pracuji na částečný úvazek jako šéf občanského sdružení Brnění, které se zabývá zejména problematikou spojenou s hazardem, a částečně v Ekologickém právním servisu. Občas si přivydělám s cimbálovkou.
Jste také jeden z tvůrců portálu Žít Brno, který si utahuje z některých rozhodnutí brněnského magistrátu. Neuvažujete i o vstupu do politiky?
Společně nad tím debatujeme. Pokud chceme ve městě skutečně něco změnit, nestačí pouze slovy primátora Romana Onderky „bořit a ničit". Stále ale doufáme, že se před komunálními volbami v příštím roce objeví nějaké uskupení, které město začne vést jiným směrem a bude schopné naslouchat kritice. Pokud ano, zůstaneme u toho, co děláme, protože vtipná nestranická opozice je vždy potřeba.
Co vám vadí na současném vedení města?
Město musí být otevřené, což vedení Brna není. Odmítá vydávat i informace o územním plánu. Magistrát nemá ani žádnou vizi do budoucna. To se týká jak územního plánování, tak rozvoje města. Město nijak neřeší rostoucí automobilovou dopravu, zapomíná na cyklisty a chodce. Velmi špatná je i situace v kultuře. Za poslední kiks magistrátu považuji odvolání šéfa Domu umění Rostislava Koryčánka. O místo přišel jen kvůli tomu, že pořádal debatu o nádraží.
Koryčánek nezvítězil v nedávném výběrovém řízení. Bylo podle vás špatně udělané?
Vyžádal jsem si otázky, na které měli kandidáti ve druhém kole výběrového řízení odpovídat. Byly velmi rozdílné a je z nich cítit, koho magistrát do čela Domu umění chtěl. Nová ředitelka podle města místo získala proto, že jej chce otevřít pro mladé. Přitom to se právě Koryčánkovi dařilo. Skončil na základě politické objednávky, což nám potvrdil i jeden člen výběrové komise na nového šéfa Domu umění. Zadání z vyšších míst podle něj bylo, ať to vyhraje kdokoliv jiný než on.
Je vůbec ve vedení města někdo, kdo tam podle vás patří?
Jediný výše postavený brněnský politik, se kterým je možné jednat, je náměstek primátora Robert Kotzian. Na rozdíl od ostatních umí o problémech mluvit a neutíká před lidmi. Naše názory sice nepřijímá, ale poslouchá je. Pochybuji ale, že ho někdy přesvědčíme, že třeba nádraží v odsunuté poloze je pro město nevýhodné.
Stejně jako on vás nikdy nepřesvědčí o opaku?
Za námi stojí řada odborníků, včetně učitelů železničního projektování. Brno tvrdí, že má mnoho odborníků, které ale nikdo neviděl. Projekt hájí jen inženýři ze společností, které odsun nádraží už řadu let projektují. Město také uvádí, že má mnoho studií dokazujících výhodnost nádraží v odsunuté poloze.
A to popíráte?
Ne, jenže se s odsunem nádraží srovnávaly varianty, které byly schválně špatně naprojektované. Odsun měl zvítězit. Jediné porovnání s naším návrhem nádraží v centru vzniklo v roce 2007 na objednávku města a nádraží v centru jasně zvítězilo. Představitelům Brna se to ale nelíbilo. Na základě našeho počínání ale loni zadalo ministerstvo dopravy, jako hlavní investor stavby, nezávislé porovnání obou variant. Teď čekáme na výsledek šetření.
Proč podle vás město variantu nádraží v centru stále odmítá?
Přestože návrh zpracovali uznávaní odborníci, magistrát dokola tvrdí, že nádraží v centru chtějí „aktivisté". To nám bohužel často zavírá dveře. Můžete mít kolem sebe armádu profesorů, ale když vás jednou označí za aktivistu, už s vámi konstruktivní dialog nikdo nepovede. Pokud se město s občany bude bavit z povýšenecké úrovně, asi nikdy k výsledkům nedojdeme.
Úředníky magistrátu jste také vyzval, aby se na vás obraceli v případě podezření, že se děje něco nekalého. Ozvali se nějací?
Všude jsme slyšeli, jak se mluví o úplatcích, kamarádském přidělování zakázek nebo obecních bytů, ale neexistují důkazy. Proto jsme oslovili ty, kteří do této agendy musí vidět nejlépe. Bohužel u nás neexistuje ochrana lidí, kteří na tyto případy podezřelého jednání upozorní. Většina má strach, že přijde o práci.
I přesto, že vám mohou tyto případy hlásit anonymně?
Problém vidím v tom, že když už úředník na něco přijde, většinou je jeden z mála, kdo se k podezřelé věci dostane. Navzdory anonymitě je pak jeho nadřízeným jasné, kdo za upozorněním stojí. I tak ale s několika úředníky spolupracujeme a brzy chceme výzvu zopakovat. Co nám z úřadu „vynášejí", pochopitelně nesdělím. Vyhodili by je.
Je v současné politice někdo, s kým spolupracujete?
Podařilo se nám společně s několika neziskovými protikorupčními organizacemi najít skupinu koaličních i opozičních poslanců, se kterými připravujeme několik nových zákonů. Sněmovna už nyní projednává, aby se všechny smlouvy uzavírané veřejnou správou, čili městy, ministerstvy i společnostmi těmito institucemi vlastněnými musely zveřejňovat. O to nyní musíme většinou bojovat přes soudy.
Nedávno jste vyhráli soud týkající se právě zveřejnění dokumentů společnosti Jižní centrum, která patří městu Brnu. Získali jste materiály?
Dosud ne. Jižní centrum se odvolalo k Nejvyššímu správnímu soudu a požádalo o vydání takzvaného předběžného opatření, takže případ je opět u soudu a čekáme na jeho rozhodnutí. Městská firma, kterou řídí zastupitelé z ODS a ČSSD, stále tvrdí, že je soukromá a nemusí nám smlouvy vydávat. To je další případ netransparentnosti města.