Pojďte s kůží na trh. Nebo šanci dostanou lepší. To je výzva, se kterou do načatého volebního období vkročilo nové vedení Brna. Město ji adresovalo šéfům všech institucí, které spravuje. A už vypsalo i konkurz na dvě vedoucí místa na magistrát a výběrová řízení na ředitelské pozice v dalších čtyřech organizacích. Zájemcům nabízí místo ve vedení brněnské Filharmonie, Nemocnici Milosrdných bratří a dvou městských poliklinikách.
Některé ze stávajících šéfů postup radnice zarazil. „Že se vypisuje výběrové řízení na mé místo, vím od pátku. Už visí na úřední desce magistrátu i s kvalifikačními předpoklady,“ potvrdil ředitel Nemocnice Milosrdných bratří Daniel Rychnovský.
Nemocnici vedl sedmnáct let, do ředitelského křesla se po dvouleté přetržce vrátil teprve před pár dny. Funkci pozastavil, když se stal náměstkem brněnského primátora. „Měl jsem zato, že se teď vrátím. Výběrové řízení pro mě samozřejmě není nic příjemného, taky můžu přijít o místo. Nedá se ale nic dělat,“ poznamenal Rychnovský.
S povinností pravidelně obhajovat post před výběrovou komisí teď ale musí počítat každý, kdo řídí některou z městských příspěvkových organizací. Nová pravidla hry jsou totiž součástí nové koaliční smlouvy Brna.
Lepší bere
Šéfy městských zařízení odteď čeká konkurz každých pět let. „Netýká se to jen ředitelů, ale také postů na magistrátu,“ podotkl brněnských primátor Roman Onderka. Jako první brněnští radní schválili výběrová řízení na pozice, které jsou obsazené už déle než pět let. Konkurz je vypsaný na místa vedoucích úseku odboru technických sítí a úseku územního plánování. S výjimkou Úrazové nemocnice, kterou ředitel Karel Doležal vede teprve od ledna, se na něj připravují všechna městská zdravotnická zařízení a také brněnská Filharmonie. Cíl je podle Onderky jediný. „Aby z kandidátů uspěli ti nejlepší,“ podotkl primátor.
Že se před výběrovou komisi skutečně postaví všichni stávající šéfové, které radní vyzvali k obhajobě postu, přitom není zdaleka samozřejmé. Pravděpodobně se do konkurzu přihlásí Rut Svobodová, která už deset let řídí Centrum dětských zdravotnických služeb v Bílém domě. Definitivní rozhodnutí si ale ještě nechá projít hlavou. „O odchodu jsem opravdu neuvažovala, takže s výběrovým řízením počítám. Vzhledem k situaci, která teď vyvstala, se však ještě poradím s rodinou,“ uvedla lékařka.
Letos na jaře Svobodovou město pověřilo i vedením Polikliniky Zahradníkova. Šlo o dočasné opatření, takže největší ambulantní zdravotnické zařízení Brna s obměnou vedení počítá takřka jistě.
Nového ředitele bude mít i brněnská Filharmonie. Její dosavadní šéf David Mareček ji sice vedl jen čtyři roky. Už dříve ale potvrdil, že odchází do Prahy na místo ředitele České filharmonie. „S pětiletým limitem jsem nicméně podvědomě počítal. Kdybych neodešel teď, výběrové řízení by zřejmě následovalo do roka,“ poznamenal Mareček.
Vyzývá i chrání
Za novinku si brněnská radnice vysloužila i pochvalu. „Princip pravidelné obměny je nápad, kterému vlastně není co vytknout. Lidi na daných pozicích vlastně chrání. Pětiletý cyklus se nekryje s volebním obdobím. Jasně ale vymezí dobu, ve které nejsou tak snadno odvolatelní,“ ocenil šéf sdružení Oživení Tomáš Kramár.