Za nové umyvadlo nájemcům proplatí 2 250 korun, za kuchyňskou linku 26 500 korun, nové obklady vynahradí do výše pěti set korun za metr čtvereční. „Nájemník samozřejmě může do zařízení investovat i více. Kompenzaci, například umořením v nájmu, ale městská část poskytne pouze do výše stanovené ceníkem,“ uvedl náměstek brněnské primátorky pro bydlení Jiří Oliva.

Opravy svépomocí platí pouze pro drobné rekonstrukce, u kterých celkové náklady nesmí přesáhnout limit dva a půl tisíce korun za metr čtvereční. Zásadnější rekonstrukce mají i nadále na starosti představitelé města.

Ceník maximálně uznatelných nákladů u drobných oprav městských bytů v Brně.Zdroj: MMBKonkrétní vymezení ceníku drobných prací vítá třeba Brňanka Jana Stejskalová, která uvažuje o pronájmu městského bytu. „Vždy je lepší vědět konkrétní částky, do kterých se musíte při rekonstrukci vejít, než je složitě odhadovat,“ podotkla Stejskalová.

Do ceny se započtou veškeré související práce. „Jsou jimi demontáž stávajícího zařízení, montáž nového, cena materiálu, stavební práce a podobně," doplnil Oliva.

Cílem umožnění drobných oprav na náklady nájemníků je snížit počet volných neobsazených městských bytů. Na začátku roku jich v Brně bylo přes tisíc, nejvíce v Brně-středu a Brně-severu. Právě z aktuálně používaných ceníků těchto městských částí představitelé města při stanovování uznatelných nákladů oprav vycházeli.