Kosi černí s bílým peřím jsou vzácnou záležitostí, ale během prvních jarních dnů se v Brně vyskytli hned na několika místech. Brno jim totiž jako velké město vyhovuje.

Ptáci s těmito vadami v opeření se objevují častěji v městských částech. Obecně se to dá shrnout tím, že ve městě, jako je právě Brno, platí jiné přírodní zákony. Je tu míň predátorů a tito kosi tak toto prostředí vyhledávají. Volná příroda by pro ně byla nebezpečnější,“ vysvětlil ornitolog Kryštof Horák.

Zvláštnost v podobě bílého peří má několik variant, přičemž důvodů vzniku může být několik. „Bývá to dědičné, existuje velká pravděpodobnost, že kos s bílým peřím tuto odchylku přenese na své potomky. Jsou různé typy těchto odchylek ve zbarvení,“ popsal Horák.

Objevují se také albíni

Mezi typy zvláštních zbarvení patří kosi albíni, ale objevují se i další a častější změny barvy peří. „Setkat se můžeme s albinismem, tedy kompletně bílými jedinci. Nejčastější odchylky jsou však leucismus, kdy dochází ke snížené pigmentaci a jedinci jsou rovněž bílí, nebo šednutí, ke kterým dochází později v průběhu života. Je těžké určit spouštěče těchto změn, není to příliš probádané,“ pokračoval Horák.

Několik Brňanů se na sociálních sítích vyjádřilo, že strakaté či bílé kosy spatřili na různých místech v Brně. Někteří jsou z opeřenců nadšení.

„Jen tak jsem se procházela, venčila svého psa a najednou jsem ho spatřila. Byl to šok. Schovával se v listí a pak začal pózovat. Měla jsem radost, musela jsem si ho vyfotit," řekla například Bronislava Babáčková.

I když je bílé peří krásnou ozdobou, tak může ptákům život znepříjemnit. „Jedná se spíše o handicap. Bílý pták je nápadnější a hrozí mu větší nebezpečí. Město mu v tomto naštěstí může pomoci, protože je zde méně predátorů. Může ho to však omezovat v námluvách, protože obecně ptáci preferují standardní zbarvení. Samičku tak takový kos nemusí přitahovat,“ uvedl ornitolog.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Asfaltování VMO v Brně. Žabovřeská a Bauerova dostávají nový povrch, podívejte

Asfaltování na stavbě velkého městského okruhu Bauerova v Brně. | Video: Studio Daněk