Takový typ operace je čím dál běžnější. Nyní uplynulo patnáct let od prvního takového zákroku v České republice. Pacienty se zúžením srdeční chlopně umí operovat méně invazivní metodou TAVI i lékaři Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie sídlícího v areálu brněnské Fakultní nemocnice u svaté Anny.

Před necelými čtyřmi měsíci tento zákrok podstoupila i důchodkyně Jiřina Petrůjová. „Rozdíl cítím veliký. Před operací jsem se zadýchávala a bolívalo mě na hrudi. To se mi nyní neděje. Mohu fungovat jako dřív. Užívám si teď i delší procházky s kamarádkami nebo vnoučaty,“ uvedla žena.

Operační trakt nové oční kliniky Lexum používá také jeden z nejmodernějších přístrojů NGenuity®3D, umožňující kvalitní zobrazování operačního pole.
V Brně otevřela nová oční klinika. Pacienti se dočkají operací dříve

Zákrok je podle lékařů bezpečný, šetrný, vhodný i pro lidi, kteří nemohou podstoupit celkovou anestezii. Tato metoda umožňuje, aby se pacient po pár dnech v nemocnici vrátil do běžného života. Přestože se po celé republice ve specializovaných centrech provede kolem sedmnácti set zákroků, mnoho pacientů o této možnosti často vůbec neví.

Primář oddělení Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie Petr Fila popsal postup zavedení chlopně. „Při katetrizační náhradě nemocná chlopeň zůstává na svém místě a do ní je implantována nová, která přebírá funkci správně fungující chlopně. Do těla pacienta se vstupuje nejčastěji přes tepnu v třísle,“ uvedl primář.

Operace trvá zhruba hodinu

Nová srdeční chlopeň je vyrobená ze speciálních slitin. Implantát doktoři zavádí pomocí dlouhého katetru, který vedou tepnou z třísel až do srdce. Operace trvá zhruba hodinu a pacient běžně po dvou dnech nemocnici opouští.

Vedoucí lékař úseku kardiologie Jiří Sikora, který v úterý v ranních hodinách odoperoval jednaosmdesátiletou pacientku, uvedl běžný postup operace. „Pacienty necháváme při vědomí a pouze zajistíme znecitlivění místa, kudy zavádíme chlopeň. Když chlopeň implantujeme, pacient se může chvíli cítit slabě. Srdce po zavedení chlopně zkontrolujeme ultrazvukem, a pokud jsme spokojeni s její funkčností, tak zavaděč vytáhneme tříslem ven,“ popsal Sikora.

Zdroj: Deník/Robin Fajmon

Sikora vidí velkou výhodu v tom, že metoda není velkou zátěží pro tělo. „Pokud se nám povede zúžení chlopně odstranit, tak mohou žít takřka normální život, jako měli před obtížemi. Zbaví se typicky zadýchávání, dušnosti i bolestí na hrudi,“ uvedl lékař.

Zákrok TAVI je možné podstoupit ve čtrnácti specializovaných centrech po celé České republice. V minulosti tuto proceduru podstoupil například i český poslanec Karel Schwarzenberg.

Cesta pacienta k nové chlopni:

• Pacienta za praktickým lékařem obvykle vedou počáteční obtíže, jako jsou dušnost, stavy na omdlení, únava, bolesti na hrudi a klinický nález, například srdeční šelest.

• Po absolvování úvodních vyšetření, kterými jsou EKG a ultrazvuk srdce, při nichž se potvrdí, že se jedná o významně nemocnou aortální chlopeň, navrhne ambulantní kardiolog pacientovi další postup. Může ho například odeslat do kardiocentra.

• Ve specializovaných centrech se pacient setká s koordinátorem, který zajistí termín komplexního vyšetření. Vyšetření většinou trvá dva až tři dny a nemocný je obvykle absolvuje všechna na jednom místě.

• Po absolvování vyšetření výsledky posoudí indikační komise, takzvaný Heart Team a rozhodne o vhodnosti zákroku. Následně společně naplánují termín, který je obvykle do dvou měsíců.

• Pacient nastoupí do nemocnice jeden den před plánovanou implantací, druhý den podstoupí zákrok a třetí den již může být přeložen na standardní pokoj. Pokud je vše v pořádku, už čtvrtý den může odejít domů.