Za socialismu na místě fungovala vyhlídková kavárna, po skončení jejího provozu si dvoupatrovou prosklenou nástavbu na vrcholku třináctipodlažního paneláku pronajímaly soukromé firmy. V roce 2022 se dočkala rekonstrukce. V prostorách se v současnosti pořádají i vzdělávací prohlídky, 4. dubna tam třeba zamíří žideničtí penzisté.

Kohoutovický zastupitel Martin Kyselák, který se zabývá historií městské části připomněl původní myšlenku, která stála za vybudováním vyhlídkové restaurace v sedmdesátých letech minulého století. „Byl to vlastně okamžitý nápad architektů. Když uviděli výhled ze střechy okolních dokončených věžáků, ihned začali pracovat s myšlenkou, jak zpřístupnit toto místo všem. Tak začaly projekční práce na restauraci, která se spolu s vodojemem měla stát novou dominantou Kohoutovic,“ poznamenal.

Bývalou kavárnu Grand Prix zdobí nápis. Je totožný s historickým provedením.
Legendární nápis je zpátky. Grand prix září nad Brnem z obou stran

Zástupci města v současnosti nabízí prostory jednoho ze dvou pater ke krátkodobým pronájmům na soukromé, firemní a kulturní akce. „Kohoutovický klub důchodců zde hraje karty, svatebčané volí toto místo pro svatební slib, městská část zde vítá nové občánky a oslavuje významná jubilea Kohoutovičáků,“ sdělil starosta Kohoutovic Jakub Hruška.

Zdarma bude prostor návštěvníkům přístupný 18. května při akci Open House Brno. Festival umožňuje lidem vstup do architektonicky zajímavých brněnských budov. „Objekt restaurace Grand Prix je v Kohoutovicích spolu s vodojemem symbolem této městské čtvrti,“ lákají zájemce v informačním videu.

Zdroj: Youtube

Prohlídka bude mít omezenou kapacitu, lidé si mohou rezervovat místo od 9. května.

Preventivní evakuační cvičení v brněnských Kohoutovicích.
Evakuace z výškové budovy v Brně. Hasiči dostávali lidi z kavárny Grand Prix

Restaurace Grand Prix v Kohoutovicích:

  • Vznikla v sedmdesátých letech minulého století podle návrhu architekta Jaroslava Černého.
  • Dvoupatrová prosklená vyhlídková restaurace na vrcholku třináctipodlažního paneláku se stala místem, odkud lidé z mohli sledovat závody Grand Prix na původním okruhu.
  • Od roku 1986 do roku 2020 se závody pořádaly na nově vybudovaném Masarykově okruhu.