Parkem přitom pravidelně procházejí rodiče s dětmi při cestě do mateřské školy, která u něj stojí. „Prostor je v příšerném stavu a vyhýbám se mu. Město by se o takovou památku mělo lépe postarat," řekla jedna z matek Radka Brzobohatá.

Historický význam Zderadova sloupu potvrzuje Aleš Homola z Národního památkového ústavu. „Sloup pochází nejspíše z druhé poloviny patnáctého století a je to mimořádná památka pozdně gotické architektury, která nemá na českém území srovnání," uvedl.

Špatnou situaci v jeho okolí řeší i zaměstnanci školky. „Trápí mě, jak to tady ráno i odpoledne vypadá. V zimě se v parku nikdo nescházel, ale od jara je to nanovo," popsala učitelka Anna Chlápková. Přeje si, aby park byl důstojným vstupem do školky a odkazem na historii města.

Zderadův sloup
∙ kulturní památka pozdně gotické architektury z druhé poloviny 15. století
∙ původní funkce není jistá, nejspíše byl smírčím křížem nedaleko od brněnského popraviště, kde městská komunita vykonávala modlitby a rituální očišťování před a po popravě
∙ jako Zderadův byl sloup poprvé pojmenován až na začátku 18. století a váže se k němu pověst
∙ pilíř byl nejspíše v polovině 19. století přemístěn z východního břehu Svitavy na západní

Mateřská škola navíc podle ředitelky Hany Jandové musí denně dvůr i park kontrolovat. „Rodiče i přesto raději chodí bočním vchodem. Mrzí mě to i kvůli významnosti památky," řekla.

Dříve řešila problém s lidmi, kteří přeskakovali nízkou zeď zahrady, přespávali v ní a ničili zařízení. „Poté, co jsme s pomocí městské části Brno-střed zvýšili zeď a nainstalovali ostnatý drát, se to už nestává," dodala ředitelka.

Někteří rodiče by přivítali, kdyby byl park součástí školky. „Prostor před hlavním vchodem je neutěšený a nevyužitý. Napadlo mě, že by bylo vhodné, aby se rozšířila zahrada školky pro různé volnočasové aktivity," sdělila další z matek Jana Křivánková.

Brněnští strážníci ví o problémech dlouho. „Místo intenzivně kontrolujeme. Před dvěma lety jsme v parku měli mobilní kameru, ale nezaznamenali jsme narušování pořádku," informoval mluvčí strážníků Jakub Ghanem. Nejlepším řešením je podle něj neustále ohlašovat jednotlivé případy, o které se strážníci rychle postarají.

To ale ředitelka školky v Křenové často dělá. „Myslím, že je potřeba ještě větší dohled přímo na místě a také častější úklid v parku i okolí," uvedla Jandová.

Problematickou situaci vnímají i zástupci městské části Brno-střed. „Snažíme se dělat maximum. Zařídili jsme zvednutí zídky a zakoupili kamery pro školku. Posílili jsme kontroly strážníků v parku. Chystáme se zde také častěji uklízet a zvažujeme, že budeme park na noc zamykat," uvedla mluvčí radnice Denisa Kapitančiková.

DANIEL HRBOLKA