Je ve hře zrušení aktuálního semestru?

Není. Zažil jsem situaci v roce 1989, kdy byla přerušená výuka na vysokých školách kvůli listopadovým událostem, ovšem aktuální situace se rozsahem svých dopadů spíše blíží stavu po druhé světové válce. Na studenty ale nemůže dopadnout tvrdost současné situace tak, že zrušíme semestr a prodlouží se jim studium. Musíme udělat vše pro to, abychom semestr důstojně dokončili. Tam, kde je to možné, online a distanční formou. U předmětů, které přímo vyžadují kontaktní výuku, pak budeme hledat jiné formy ukončení. Včetně toho, že se zapíše jako splněný a jedeme dále.

Existuje nejzazší termín, kdy musí začít zkouškové období?

Ministr školství řekl, že školy budou jedny z posledních institucí, které budou otevřené a nelze s tím počítat dřív, než ve druhé polovině května. Na většině našich fakult měl skončit semestr patnáctého května. Semestr musíme proto zvládnout online a distanční formou. Zkouškové období začne osmnáctého května a potrvá až do konce září, tedy včetně prázdninových měsíců tak, aby studenti měli dost prostoru vše zvládnout. Následující semestr chceme začít pátého října. Ale záleží na vnějších okolnostech.

To znamená, že studenti zřejmě přijdou o letní volno. Máte i dotazy tohoto druhu?

Nemusí přijít o letní volno, ale je zjevné, že nynější zcela mimořádná situace znamená zásadní omezení. Všichni musíme něco obětovat. Ze dne na den jsme museli změnit své plány v práci, ve škole, v osobním životě. Já se třeba těšil na hokejové play-off, které nebude. A už teď vím, že nebudu mít žádné prázdniny. Nevíme, jaká budou platit opatření na hranicích. Je možné, že nebudou otevřené, ani nebudeme mít možnost cestovat na letní dovolené. Je důležité, aby si opravdu všichni uvědomili závažnost a hloubku zcela mimořádné situace. Rád bych se mýlil, ale až se vrátíme z této „objížďky“, na kterou nás světová pandemie vyslala, další cesta bude jiná, než na jakou jsme byli doposud zvyklí.

Kdo je Martin Bareš

Od narození žije v Brně. Je mu jedenapadesát let. Má manželku a tři děti – dva syny a dceru.

Vystudoval Lékařskou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Od minulého roku je rektorem této vysoké školy.

Je velký fanoušek sportu a brněnské Komety. Dříve hrál fotbal a hokejbal, dnes se věnuje běhu.

Už jste odložili testy studijních předpokladů. Je pravděpodobné, že do některých oborů přijmete studenty bez přijímacích zkoušek?

Zatím počítáme s testem studijních předpokladů v odloženém termínu ve třetím červnovém týdnu. Lékařská fakulta a fakulta sportovních studií směřují oborové testy také spíše na konec června. Sledujeme vývoj kolem maturit. Pokud by nebylo možné přijímací řízení v náhradním termínu, dovedu si představit, že tam, kde je převis poptávky relativně menší, budou studenti přijati bez přijímacích zkoušek.

Předměty v současné době vyučujete online. Jaký to má ohlas u studentů a učitelů?

V drtivé většině případů je přístup vstřícný. Na online studium jsme přešli velmi rychle. Za pár dnů, někde i hodin. A v mnoha případech je výuka velmi interaktivní a propracovaná, takže nejde jen o rozeslání powerpointové prezentace. Fungují videokonference, sdílení na sociálních sítích. A to dokonce i v oblastech, kde jsme si to dříve neuměli představit. Například proděkan přírodovědecké fakulty dělá online formou i chemické pokusy.

Na Masarykově univerzitě vznikla velká skupina dobrovolníků. Od koho vzešel první impuls?

Před více než dvěma týdny jsem všechny studenty a zaměstnance Masarykovy univerzity obeslal dopisem s výzvou, aby pomohli. Paralelně začali studenti z lékařské a pedagogické fakulty pomáhat nemocnicím a zdravotníkům. Nyní už máme přes dva tisíce dobrovolníků z naší univerzity, celkově přes tři tisíce včetně veřejnosti nebo třeba studentů z jiných brněnských univerzit, ale i Prahy či dalších měst v České republice.

Koordinujete dobrovolnickou činnost?

Vytvořili jsme dobrovolnické krizové operační centrum. Pomohli jsme už více než sedmdesáti institucím a více než osmi stům jednotlivcům. Dobrovolníci například nakupují důchodcům a postiženým, pomáhají s výukou či hlídáním dětí, odstraňují následky kyberútoku ve Fakultní nemocnici Brno, poskytují právní a psychologickou pomoc.

Komentované krmení medvědice Kamčatky v brněnské zoologické zahradě.
Rybí pochoutky přímo do tlamy. Krmení medvědí dámy si na dálku užily stovky lidí

Zřídili jste i sbírku na pomoc dobrovolníkům. Kolik už se vybralo peněz?

Opravdu mě ohromilo, že za tři dny jsme překročili hranici milionu korun. Ve čtvrtek šestadvacátého března dopoledne na kontě bylo téměř 1,7 milionu korun. Velmi si vážím ochoty dárců a moc za ni děkuji.

Pracujete na zastavení šíření nákazy koronavirem?

Přírodovědecká fakulta vyrábí dezinfekční prostředky. Naše laboratoře, například ve výzkumném vědeckém centru CEITEC, nabídly své kapacity a jsou připravené analyzovat vzorky na koronavirus. V CEITECu máme i skvělé virology. Chystají bližší studium virů. Je potřeba se připravit na další možné hrozby.

Koronavirus, ilustrační foto
Na jihu Moravy je 5 vyléčených. Koronavirus se blíží k hranici 150 nakažených

Dá se najít na současné situaci něco pozitivního?

Krize je příležitost pro každého z nás a pro celou společnost. Abychom se zamysleli, jaké jsou pravé životní hodnoty a cíle. A kdo jsou pravé celebrity mezi námi. Je to armáda zdravotníků, lékařů, sester, prodavačky v obchodech, řidiči veřejné dopravy, lidé na poštách, policisté, vědci a mnozí další. Nyní je veliká možnost překonávat dobré lepším, jak řekl Masaryk.

Když platí nouzový stav, jste více v kontaktu s rodinou. Nelezete si už trochu na nervy?

Zatím ne. Ale jsem unavenější, než když jsem byl pravidelně na univerzitě. Práce je daleko víc. Ale má to svá pozitiva. Třeba jsme si s dětmi zahráli nějaké hry, podívali se na film. Jsme víc spolu.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník