Ještě před koncem letošního roku má začít stavba nového odbočovacího pruhu ve směru od Kníniček. Nyní je tam zeleň. Dílčí úprava má zlepšit průjezdnost a propustnost aut. „Bude to částečná úleva ve směru do Brna. Když nyní lidé jedou od Kníniček a stojí na křižovatce u benzínky, nemohou jet hned doprava, protože není prostor," řekl brněnský radní pro dopravu Petr Kratochvíl.

Náklady budou podle něj v řádu milionů korun. „Nyní soutěžíme zhotovitele stavby," poznamenal Kratochvíl. Jaká budou platit během stavby v místě omezení, nyní není jasné. Kratochvíl si přeje, aby co nejméně zasáhla do stávajícího provozu.

Kompletní přestavba křižovatky u Uni Hobby začne pravděpodobně za dva až tři roky. Nyní pokračuje příprava dokumentace pro územní rozhodnutí. Řidiči už stavbu netrpělivě vyhlížejí. „Jako řidička zde strávím zaseklá v koloně klidně i desítky minut, a když jsem ještě využívala městskou hromadnou dopravu, tak kvůli špatné křižovatce trolejbusové spoje nabíraly většinou několikaminutové zpoždění. S úpravou místa souhlasím, i když se trochu obávám odklonu dopravy, až začnou práce," svěřila se třeba Tereza Matoušková.

Vytížená Kníničská

Křížení ve stávající podobě je podle dopravních expertů přetížené. „Ve špičkách je komplikovaný průjezd ze všech stran. Kníničská je jako hlavní přívod aut do Bystrce vytížená a sjezdy a nájezdy kapacitně nedostačují," konstatoval krajský koordinátor Besipu Pavel Čížek.

Jakékoliv úpravy, které povedou ke zklidnění, budou podle něj plusem. „Jakékoliv místo, které je přetížené, hraje na nervy řidičů. Vyhrocuje to jejich chování. Propustnost křižovatky je na hranici možností," poznamenal Čížek.

Nová okružní křižovatka bude vyšší o čtyři a půl metru nad terénem. Tramvajová trať povede v mírném lokálním zahloubení do stávajícího terénu. Pěší a cyklisté se dostanou v prostoru kamenolomu lávkou přes celý dopravní koridor, na levém břehu řeky Svratky se napojí na stávající cyklostezku podél řeky. Předpokládané náklady byly stanovené před několika lety na 386 milionů korun.

Jak už Deník Rovnost také dříve informoval, cestující se musí v souvislosti s přestavbou křižovatky připravit na zrušení tramvajových zastávek Kamenolom. Trolejbusové zůstanou.

MICHAL HRABAL
BARBORA VOZKOVÁ