V brněnských školách chtějí zajistit co nejrychlejší odstranění jazykové bariéry. Právě proto představitelé města domluvili minimálně pětatřicet dobrovolníků mluvících česky i ukrajinsky. Využít je může jakékoliv zařízení, které ve svých řadách nemá nikoho, kdo by ukrajinštinu ovládal.

Zástupci brněnské školy ve Staňkově ulici se nejaktivněji pustili do příjmu studentů z Ukrajiny. Už z dřívějška se jich totiž v tamních lavicích učí sto deset. „Proces přijímání žáků z jiných zemí máme zvládnutý už od roku 2005. Přijmeme tolik ukrajinských žáků, kolik nám kapacita dovolí,“ uvedla ředitelka zařízení Jana Hlaváčková.

Ukrajinští uprchlíci v brněnském Asistenčním centru pomoci.
Zamíří ukrajinské děti do škol v kraji? Brněnské už nabízejí místa

Opatrnější jsou v ostatních školách, kde řeší především začlenění ukrajinských studentů a překonání jazykové bariéry. I proto zatím nabírají pouze malé množství nových dětí. „Máme jednoho žáka v první třídě, další tři jsou nahlášeni. Pokoušíme se o co nejpřirozenější a pomalé začlenění. Připravujeme i pedagogy,“ sdělila ředitelka školy v ulici Elišky Přemyslovny Margita Kotásková.

S výukou ukrajinských studentů plánují začít i v dalších městech na jižní Moravě, zatím však čekali na přesnější pokyny od státu. Úředníci ministerstva je vydali ve čtvrtek. „Snažíme se předvídat problémové situace a hledat řešení. Naším cílem je, aby školy informace měly včas, srozumitelně a na jednom místě,“ napsal v dopise ministr školství Petr Gazdík.

Historická šalina 4MT 134 přezdívaná plecháč vyjede v sobotu na okružní jízdy centrem Brna, aby pomohla vybrat 100 tisíc korun na humanitární pomoc Ukrajině.
První letošní jízda historických šalin Brnem: výtěžek z jízdného pomůže Ukrajině

V příštích dnech se dá očekávat příchod dalších matek s dětmi. I proto zástupci Jihomoravského kraje a Brna řeší otevření ryze ukrajinských tříd, případně celé školy. „Uvažujeme, že takové třídy po jarních prázdninách zavedeme. Navíc i příští týden, kdy mají studenti volno, chceme mít jednu třídu, kde by se ukrajinští studenti mohli vzdělávat a stravovat,“ ozřejmil náměstek primátorky Petr Hladík.

Především se hlavně ve školách snaží o uklidnění ukrajinských žáků a pomoc při jejich začlenění. I proto zástupci zařízení vymýšlí různé projekty. „Teprve ve středu jsme přijali první čtyři studenty z Ukrajiny, ale už pro ně máme připravený program, aby si trochu oddechli a začali se přizpůsobovat na český jazyk,“ sdělil ředitel základní školy v Jasanové ulici Přemysl Jeřábek.

JAKUB TRUČKA