Dokládá to na příkladu oznámení o zahájení projednávání návrhu územního plánu Šlapanic. „Tato veřejná vyhláška se na stránkách úřadu objevila 30. července. Když jsem se však o týden později na elektronickou úřední desku podívala, byla jsem velice překvapená. Všimla jsem si, že je tam datum o tři dny starší,“ tvrdí Trněná.
Redakci Brněnského deníku Rovnost předložila dva snímky počítačové obrazovky se stránkami obce. Data zveřejnění zmíněného dokumentu se tam skutečně liší.
Trněná argumentuje, že úřad tímto nestandardním jednáním obyvatele zmátl. A připravil je o tři dny ze zákonné třicetidenní lhůty k podání připomínek. „Způsobilo mi to značné komplikace. Počítala jsem totiž s určitým datem podání. Když jsem zjistila, že se na internetu změnilo, musela jsem to narychlo řešit,“ řekla žena.
Požaduje proto ukončení návrhu zadání územního plánu a jeho nové zahájení, tentokrát s dodržením zákonných lhůt. Místostarosta Šlapanic Pavel Horák odmítá, že by popsaná změna data byla svévolnou manipulací „To můžu rozhodně vyloučit,“ tvrdil Horák. Celé řízení podle něj šlapanický úřad vede zcela obvyklým způsobem.
Jak je ale možné, že se u stejného dokumentu objevilo rozdílné datum zveřejnění, nedokázal vysvětlit. „Pokud má někdo pocit, že je něco v nepořádku, může ve stanovené lhůtě podat k návrhu územního plánu připomínku a naši úředníci se jí budou zabývat,“ zmínil pouze Horák.
Stížnosti na nejasnosti s daty tak budou řešit pracovníci šlapanického spolu s dalšími připomínkami k návrhu územního plánu. Trněné vadí, že úřad zmatky lidem nechce nijak kompenzovat, ani je uspokojivě vysvětlit. „Z postupu městského úřadu jsem velmi rozladěná. V návrhu územního plánu je spoustu věcí nedostatečně řešených,“ řekla Trněná.
Poukázala například na nedostatek zeleně v blízkosti dálnice D1 nebo šlapanické cihelny i rekreačních ploch ve městě.
Pokud má člověk pocit, že městský nebo obecní úřad nepostupuje v případě územního plánování podle práva, může se svou stížností obrátit na krajský úřad. „Konkrétně na odbor územního plánování,“ informoval mluvčí jihomoravského krajského úřadu Jiří Klement.
Vyřízení podnětu záleží podle něj na tom, v jaké fázi proces schvalování územního plánu je.
Klement sdělil, že při přípravě územního plánu může kraj kdykoliv zkontrolovat dodržování zákonů. „Pokud zjistí nedostatky, vyzve ke zjednání nápravy. Kontrolovat může také už schválené dokumenty,“ uvedl Klement. Doplnil, že v tomto případě musí stěžovatel podat podnět do tří let od vydání územního plánu.
Už v minulosti vyvolal šlapanický územní plán vášnivé diskuse. To, když chtěla společnost CTP rozšířit o dvě stě hektarů tamní průmyslovou zónu. I kvůli protestům obyvatel zredukoval tyto plány na polovinu.