Úrazové nemocnici Brno hrozí, že už za dva měsíce dostane od pojišťovny mnohem méně peněz než doposud. Dokonce i to, že si bude muset půjčit. Všeobecná zdravotní pojišťovna jí totiž nechce proplácet specializované zákroky. Jen proto, že úrazovka přišla na konci loňského roku o statut traumacentra.

Smlouvu má nemocnice s pojišťovnou do konce června. Peníze, o které úrazovka přijde, podle všeho získá fakultní nemocnice v Bohunicích. Ta statut traumacentra má. „Nové smlouvy uzavřeme do konce roku,“ uvedl ředitel pojišťovny Pavel Horák.

Úrazovka kvůli pojišťovně čelí problémům už teď. VZP jí totiž o dvacet procent snížila zálohy. „Každý měsíc tak musíme doplatit zhruba čtyři miliony ze svých zásob. Jinak bychom neměli na mzdy a další nutné výdaje. V listopadu by nám ale pojišťovna měla všechno zpětně doplatit,“ uvedl ředitel. Podle něj se přesto může stát, že nemocnice bude muset požádat o půjčku.

Staronový ředitel nemocnice Karel Doležal se přesto budoucnosti nebojí. „Politika pojišťovny jen urychlí naši snahu získat statut traumacentra zpět. Pokud se to podaří, a já nevidím důvod, proč by nemělo, tahle novinka pojišťovny se nás vůbec týkat nebude,“ vysvětlil Doležal.

Problémy způsobil úrazové nemocnici věstník ministerstva zdravotnictví, který určuje, jaká zranění musí pacient mít, aby byl převezen do traumacentra. Mnohačetná zranění podle něj mohou od konce loňského roku v Brně léčit jen odborníci v bohunické nemocnici. Ta teď přijímá dvakrát tolik pacientů než loni ve stejnou dobu. „Je jich opravdu o sto procent víc,“ potvrdila mluvčí nemocnice Anna Nesvadbová.

Naopak počet pacientů v úrazovce se snižuje. Podle náměstka ředitele Jana Filipinského záchranáři nevozí těžká poranění k nim, ale do Bohunic. „Rozhodně ale není pravda, že by úrazovka zela prázdnotou. Máme obsazeno devadesát procent lůžek,“ dementoval informace některých médií Filipinský.

Právnička z úrazové nemocnice Jana Bušinová upozornila, že věstník ministerstva zdravotnictví nemá právní sílu. „Pro zdravotnictví je věstník do jisté míry závazný metodický pokyn. Není to ale platná právní norma. Tou jsou jen vyhlášky a zákony. V současné době navíc nejsme ministerskou nemocnicí, takže věstníku nepodléháme,“ zdůraznila Bušinová.

Ředitel úrazovky se proto chce se záchrankou domluvit, aby do nemocnice vozila více polytraumatických případů. „Dohodnout se dá vše,“ věří Doležal. Zdravotnická záchranná služba prý statistiky nesleduje, takže neví, kolik případů vozí do Bohunic a kolik do úrazovky. „Nám jde především o zdraví pacienta. Podle situace se rozhodujeme, kam jej odvezeme,“ potvrdila mluvčí záchranky Barbora Zuchová. Ministerstvo zdravotnictví včera na otázky redaktora Brněnského deníku Rovnost do uzávěrky neodpovědělo.

Čtěte více ve středečním vydání Brněnského deníku Rovnost