„Je to neúnosné. Momentálně to řeší právnická agentura, která nám řekne, co dělat. Nechceme samozřejmě dostat pokutu za neplacení,“ uvedl ředitel Úrazové nemocnice Brno Karel Doležal.

Podle něj nemocnice ani není schopná takové peníze měsíčně proplácet. „Zkrátka je nemáme. A navíc, kdybychom platili, dali bychom najevo souhlas s tím, že jsou přístroje státní,“ tvrdí Doležal.

A s tím rozhodně úrazovka ani město nesouhlasí. Přístroje totiž patřily úrazovce, dokud byla pod správou státu. V lednu ji však získalo město a tehdejší ministr zdravotnictví Tomáš Julínek přístroje ještě stihl převést do Bohunic. Smlouvu na jejich pronájem za jeden a půl milionů korun měsíčně navíc uzavřel ředitel Fakultní nemocnice Bohunice Roman Kraus sám se sebou. Tehdy byl totiž na pár dní dosazeným ředitelem úrazovky.

„Smlouva je podle nás neplatná a všechny přístroje patří úrazovce,“ uvedl primátor Brna Roman Onderka. Právě proto nemocnice společně s vedením města zažalovala už v lednu Fakultní nemocnici Brno. Soud ale zatím nerozhodl. „Nic se neděje. Chceme se teď proto zkusit dohodnout mimosoudně. Rádi bychom, aby stát převedl přístroje bezúplatně na město. Jak to ale dopadne, to nikdo netuší,“ říká Doležal.

Jeho snahou je, aby úrazovka získala zpět svůj ztracený statut traumacentra. Ten na konci minulého roku získala právě bohunická nemocnice. „Snažíme se teď provoz v nemocnici dostat na úroveň před zrušením traumacentra. Zatím se nám daří. Nemocnice funguje a pacienti si nás dokázali najít a jsou spokojení,“ doplnil Doležal.