Největší brněnská sportoviště spravuje jediná firma. Je to společnost Starez­sport, kterou vlastní město. Stará se o halu Rondo, ve které svoje zápasy hraje hokejové mužstvo Komety, a o nový aquapark v Kohoutovicích. Nedávno převzala i plavecký stadion za Lužánkami a brněnští radní pod ni chtějí převést i několik koupališť, která spravuje společnost Lázně města Brna. Podle ředitele Starez­sportu Jana Urbance je důležité především to, aby společnost nabízela za přijatelnou cenu možnost zasportovat si všem Brňanům. „Nechceme vydělávat. Stačí, když zůstaneme na nule,“ tvrdí Urbanec.

Minulý měsíc město otevřelo plavecký areál v Kohoutovicích. Jaký je o něj zájem?
Zatím teprve začíná reklamní kampaň, která jej má více zpropagovat. Aquapark ještě není tak známý. Přesto lidé chodí a zajímají se, jak to v Kohoutovicích vypadá. Nezdrží se tu ale dvě či tři hodiny, spíš jen za hodinu okouknou první brněnský aquapark. V pátek a o víkendu je skoro plno, přes týden máme návštěvu slabší. Se zájmem jsme ale spokojeni.

Na fotografie kohoutovického aquaparku se podívejte ZDE

Objevily se nějaké problémy při prvních týdnech provozu?
Pár věcí nás trápí, jako u každé novostavby. Trochu bojujeme s tím, že na místě dlažby někde zůstává voda stát a neodtéká tak, jak by měla. Je to práce navíc pro plavčíky, kteří vodu odmetávají do odtoku. Jinak hrozí, že někdo uklouzne. Kromě toho reziví průduchy od vzduchotechniky, přestože měly být nerezové. Teď to řeší vedení Brna. To je totiž investorem stavby.

Areál dělníci dostavěli o několik měsíců později, než se plánovalo. V čem byl problém?
Z našeho pohledu se posunulo otevření o měsíc oproti tomu, s čím jsme počítali. Ale nejsme investorem, neznáme skutečné termíny, které schválila městská rada.

Kohoutovický aquapark původně měla provozovat firma městské části, proč to nakonec padlo na vás?
To nevím.

Letos jste převzali i bazén za Lužánkami. Jaké s ním máte plány?
Plány máme smělé, ale musíme mít peníze. Teď můžeme říct, že připravujeme opravu nejhorších havarijních stavů. Dali jsme dohromady seznam a vypočítali, že jen ty nejnutnější opravy budou stát pět milionů korun. S tím nám ale musí pomoci město, které je vlastníkem stadionu. Stadion je v havarijním a dezolátním stavu. Například čerpadla mohou odejít ze dne na den. Především pro návštěvníky musíme opravit i toalety, sprchy a šatny. Přesto jsem rád, že město stadion převzalo. Je to správný krok a příjemná změna pro plavce. Vrací se lidé i sportovní kluby.

Kolik vám zatím Brno na plavecký stadion dává?
Na Lužánky ani na Kohoutovice jsme zatím nedostali žádné provozní dotace.

Podle Brňanů jsou Lužánky jedno z nejzdevastovanějších sportovišť, je to pravda?
Ano, je. Když jsem tam přišel, ocitnul jsem se o dvacet let zpět. Zůstaly tam třeba stejné lavičky a kachlíčky, které si pamatuji z dětství. Od té doby se událo jen málo. Snad kromě toho, že někdo vytrhal sedačky z tribuny. Stadion není vymalovaný a skříňky hnijí. Nemohu komentovat práci soukromníka, který si stadion dříve pronajímal. Přesto sportoviště v rukou soukromých pronajímatelů dopadla stejně. Špatně skončil plavecký a zimní stadion i koupaliště Riviéra. Podle mne se o sportoviště nejlépe postará město.

Město v Lužánkách plánuje nový aquapark, můžete říct, kdy se jej lidé dočkají?
O plánu vím jen z tisku. Mluvilo se o něm už před několika roky. Já jej podporuji, bylo by to úžasné. Veliký aquapark dosud Brno nemá. Kohoutovice jsou první svého typu ve městě, ale k největším aquaparkům nepatří.

V Lužánkách údajně chystáte přechod na nový pokladní systém. Jaké to přinese výhody?
To není přesné. Nový systém nechystáme, ale chceme znovu zavést pokladní systém, který byl na stadionu dříve. Je to součást těch nejnutnějších oprav. Systém nám umožní přechod na hodinové vstupy, které vyžaduje spousta plavců. V současnosti musí platit za celý půlden. Jenže třeba kondiční plavci chodí odplavat hodinu před odchodem do zaměstnání, a i přesto musí platit plnou cenu. Zato v Kohoutovicích plavou lidé ráno za pětačtyřicet korun za hodinu.

Kdy se mohou plavci těšit na podobný systém i za Lužánkami?
To si netroufnu říct. V tomto týdnu jsme teprve dělali seznam havarijních položek, které nás nejvíce trápí, a řešit vše budeme v příštích měsících.

Převzít máte podle plánu města také lázně v Rašínově ulici, bazén Ponávka či koupaliště Zábrdovice. Zvládnete to?
Vím, že se už dlouho vážně uvažuje o tom, že pod nás přejdou tato sportoviště, jež spadají zatím pod společnost Lázně města Brna. Podle mne to bude výhodné. Například spoustu drobných oprav můžeme zvládnout vlastními silami, a ušetříme tak peníze města, které by jinak padly na placení firem. Zatím však nemám zprávy o dalším vývoji této záležitosti.

Kdy letos otevřete koupaliště Riviéra, které máte také na starosti?
Otevíráme 4. června. V minulosti jsme to zkoušeli třeba už v půlce května či poslední týden v květnu. Jenže stejně nikdo nechodil, i když bylo hezky. Začátek června podle nás stačí.

Máte nějaké plány s Riviérou do budoucna?
Koupaliště Riviéra má obrovský potenciál. Je to největší koupaliště v České republice a je možné tam klidně vystavět termální aquapark, který může konkurovat lázním v rakouském Laa. Jenže to by stálo stovky milionů korun. Zatím chceme alespoň dokončit rekonstrukci hlavní budovy. Rád bych tam viděl třeba i jazzové koncerty, jak bývalo zvykem dříve. Uvažovali jsme také o umístění vstupních turniketů. Jenže ty stojí dva miliony korun. To je tolik, kolik na provoz Riviéry dostaneme od vedení Brna za rok.

Rekonstruujete také halu Rondo. Kdy její oprava skončí?
Podle smlouvy 15. září.

Minulý rok se rozhořel spor o barvu sedaček v Rondu. Lidé nechtěli oranžovou, považovali to za příkaz sociálnědemokratického primátora Romana Onderky. Jaká tedy nakonec bude jejich barva?
Budou modré. Nikdy nám nikdo nenařizoval dát jim barvu oranžovou. Pokud někdo osočil primátora z prosazování svých barev, je to nesmysl. Barva sedadel je věc architektů.

Kometa má velký zájem halu převzít do správy. Jste pro?
Kometa předala požadavek městu, ne nám jako majiteli haly. Zatím tedy nemáme oficiální nabídku. Ovšem je potřeba tuto věc vyřešit co nejdříve. Pokud se bude rozhodování o správci haly prodlužovat, mohlo by to komplikovat znovuzahájení provozu. Já osobně proti pronájmu haly Kometě nic nemám. Pokud to bude pro město, Kometu a Starez­sport výhodnější, souhlasím.

V minulosti vztahy mezi klubem a Starezem nebyly ideální. Třeba spor o to, kdo bude prodávat párky, hýbal dlouho Brnem. Urovnalo se to?
Tehdejší kauza byla snad až přehnaná. Z komára se dělal velbloud. Vztahy s Kometou máme profesionální a naprosto korektní. Každá strana má logicky svoje představy o využívání Ronda, ale to neznamená, že se spolu nedomluvíme. Rozhodně se s Liborem Zábranským (majitel Komety – pozn. red.) vzájemně neškrtíme, když se setkáme.

Hokejisté v Rondu si často stěžovali na kvalitu ledu. Přijímáte jejich výtky?
Rondo mělo nevýhodu v tom, že je staré a nedovybavené. Byla tam špatná vzduchotechnika, což na kvalitu ledu mělo vliv. Ale i tak nebyl nijak strašný. Mohu to tvrdit jako člověk, který šestadvacet let hrával hokej na poměrně vysoké úrovni. Neměl jsem v Rondu problém dát rovnou přihrávku. Přesto doufám, že po rekonstrukci bude led lepší.

Je pro vás rozdíl provozovat halu, kde se hraje první liga, a tu, kde je extraliga?
Asi ani moc ne. Služba, kterou poskytujeme, je stále stejná. Stejně se staráme o vodu, led i časomíru. Před sezonou se samozřejmě řeší trochu jiné požadavky hokejového svazu, rozdíl to však není zásadní. Dražší je samozřejmě úklid. Sedm tisíc lidí udělá víc nepořádku než tři stovky, které na Kometu chodily před lety.

Případné nové stadiony pro fotbal a hokej také přejdou pod vás?
Bylo by to určitě praktické a příjemné, ale nevím. Takové rozhodnutí musí udělat vedení Brna, ne ředitel společnosti Starez. Samozřejmě je to nejjednodušší řešení v případě, že celou stavbu zaplatí Brno.

Jak vy osobně vidíte budoucnost? Dočkají se Brňané nových velkých a moderních stánků?
Troufnu si říct, že přestože by to bylo dobré a jako Brňan bych to ve druhém největším městě v republice uvítal, tak se to v nejbližší době nepodaří. Všichni víme, jaká je ekonomická situace. Máme jiné starosti, především se musí spíše šetřit. Pokud stadiony přesto někdo postaví, udělá velký kus práce.

Lidé a někteří politici požadují soustředění všech sportovišť v Lužánkách. Je nutné, aby byla na jednom místě?
Nemyslím si to. Objel jsem po světě dost sportovišť a není to moc obvyklé. Je samozřejmě praktické mít vedle sebe hokejový a plavecký stadion. Ten první totiž produkuje množství tepla, které může ohřívat vodu v tom druhém. Ale třeba z pohledu dopravy je asi jedno, kde stadiony stojí. Třeba fotbalové a hokejové zápasy se málokdy trefí do jednoho termínu. Není potřeba řešit přelévání fandů mezi stadiony.

Za Lužánkami zatím provozujete kluziště. Je o něj zájem?
Je velmi oblíbené. Je to totiž jedno z největších klasických veřejných hřišť v Brně. Lidé jej mají rádi, protože je relativně v centru. Pochvalují si také šatny a záchody, kam se všude dostanou s obutými bruslemi.

Minulý rok jste převzali také halu Morenda. Ta byla dlouho zadlužená. Je i teď její provoz ztrátový?
Na provozu haly Morenda se určitě vydělat nedá. Ale o to ani nemáme zájem, chceme se dostat na nulu při porovnání příjmů a nákladů. Když jsme přišli do Morendy, panoval tam hluboký socialismus. Někteří z nájemců měli pronajatou místnost za pětačtyřicet korun na metr a měsíc. Samozřejmě jsme tedy zdražovali.

Kolik celkově dostáváte peněz od města?
Na provoz to je třináct milionů korun. To samozřejmě nepočítám třeba opravy haly Rondo.

Stačí to?
Určitě bychom uvítali i trochu více peněz od města.