Mezi prvními se v pátek k urnám s volebními lístky na Základní školu Rašínova vydal Jakub Chromý. „Když už jsem byl ve městě, tak jsem si řekl, že odvolím, abych to měl za sebou. Hlavně vždycky volím v pátek, protože už pár mých kamarádů měli faux pas, že se v pátek opili a vůbec neodvolili. Tomu já takhle předcházím,“ vysvětlil svůj brzký příchod.

Čtvrt hodiny po otevření volebních místností odvolil v zasedací místnosti zastupitelstva Kníniček i brněnský primátor Petr Vokřál. „Nevím jak to dopadne, takže určitá nervozita tu je, ale udělali jsme pro volby maximum. Teď už je výsledek v rukách voličů,“ řekl.

S nejistotou očekával výsledek voleb také současný radní za hnutí Žít Brno Matěj Hollan. „Nevíme, co můžeme očekávat. Před čtyřmi lety se nedal náš úspěch predikovat podle průzkumu, ty dopadaly jinak. Co nás potěšilo byly současné volební potenciály, kdy se v preferencích lidí objevujeme. A minule jsme měli volební výsledek výrazně vyšší, než byl vůbec potenciál,“ uvedl poté, co odvolil.

Konkrétní výsledek dopředu neočekával ani současný náměstek primátora Petr Hladík, který vede lidoveckou kandidátku. V úspěch své strany však věřil. „Hlavně předpokládám, že lidé půjdou k volbám, protože jsme vyzývali voliče, aby přišli a rozhodli o tom, kdo povede jejich město. Pevně věřím, že KDU-ČSL skončí na stupních vítězů," doufal.

V pátek v podvečer vhodil volební lístek do urny i jihomoravský hejtman Bohumil Šimek. „Lidé by měli volit, aby si pak nestěžovali, že nejsou schopni nic ovlivnit. Maximální volební účast je pro voliče to nejlepší. Já sám jsem podpořil Petra Vokřála, protože si myslím, že Brno vede dobře,“ komentoval.

Aktuální zpravodajství z celého volebního víkendu vám bude přinášet početný tým Deníku Rovnost. Podívejte se na jeho členy:

V zisk osmnácti procent voličských hlasů doufala brněnská lídryně občanských demokratů Markéta Vaňková. „Jaké strany se do zastupitelstva dostanou teď ale nedokáži odhadnout. Podle mě je mnoho stran, které zůstanou okolo pětiprocentní hranice. Je to těžké odhadovat,“ zmínila po vhození obálky do urny.

S rodinou přišel k volební urně v pátek po šesté hodině podvečerní lídr kandidátky sociálních demokratů do brněnského magistrátu Oliver Pospíšil. Volil v mateřské škole Tumaňanova v brněnské Mokré Hoře. „Chodíme v pátek navečer. Sejdeme se celá rodina. Teď byla výjimka, že babička spěchala na chatu a druhý syn je v komisi. Dneska směřuju s dcerou na Noc vědců,“ popsal v pátek v podvečer.

Nervozitu necítil. „Cítím ulehčení z toho, že už skončila kampaň. Věnovali jsme jí hodně energie, poslední dny byly hektické. Přál bych si, aby byla účast co nejvyšší a k tomu i adekvátní volební výsledek. Už jsem říkal několikrát, cítíme se na dvojciferné číslo. S tím bychom měli solidní šance promítnout se do koaličního půdorysu,“ věřil.

Nejlepší volební zpravodajství z vašeho okresu, kompletní výsledky všech obcí, vizitky zastupitelů okresního města, analýzy možných koalic. To vše nejpodrobněji a nejkvalitněji v pondělním vydání Deníku Rovnost.

V pátek v podvečer odvolil v brněnských Židenicích také lídr kandidátky Pirátů Tomáš Koláčný. „Volil jsem samozřejmě Piráty. Nervózní nejsem, konečně ze mě spadl stres, který jsem prožíval poslední měsíc a půl kampaně a těším se na to, až budou známé výsledky a uvidíme, jak jsme dopadli. Doufám, že budeme mít alespoň dvacet procent, ale realisticky nás tipuji na patnáct,“ zmínil.

Někteří voliči v pátek také zaznamenali první problémy. „Mají v tom binec. Byl přede mnou pán, který neměl volební lístky. Komise mu měla dát dvě sady a dostal jenom jednu. Tu druhou pak teprve někde začali shánět,“ postěžovala si třeba Dana Špánková.

Ve Vranovicích na Brněnsku letos komunální a senátní volby zpestřil průzkum studentů brněnské Masarykovy univerzity. „Učíme se, jak dělat takzvaný exit poll. Zkoumáme volební chování,” popsal účel výzkumu jeden z tazatelů Petr Fena. Voličů po opuštění volební místnosti se v dotaznících ptají, zda znají současnou vládnoucí koalici, jméno starosty nebo jak důležitá pro ně byla jednotlivá předvolební témata. Průzkum studenti provádí také v Brně, Blansku a na dalších místech. Výsledky by podle Feny mohly být známe již po sobotním uzavření volebních místností.Nejvíce, 86,8 % lidí, přišlo v kraji do sobotníjedné hodiny odpoledne k volbám v Osikách na Brněnsku. Tam ze 106 voličů odvolilo 92. „Nejmenší volební účast, 24,4 %, byla v obci Višňové na Znojemsku,“ uvedl za krajský úřad Jiří Klement.

Lidé žijící ve volebním okrsku číslo 59 Brno-město volili v pátek a v sobotu také své zástupce do senátu. „V tomto obvodu odvolilo v sobotu do jedné hodiny odpoledne 37 % voličů," uvedl za brněnský magistrát Filip Poňuchálek.

Na klidný průběh voleb v Brně v pátek i v sobotu dohlížely desítky brněnských strážníků. „Za celou dobu se neobjevily sebemenší komplikace,“ uvedl mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.