Odhalit silné a slabé stránky českých a moravských měst a krajů se pokusila studie, kterou nedávno vypracoval tým odborníků z Vysoké školy ekonomické v Praze. Brno si v žebříčku životní úrovně vedlo poměrně dobře a skončilo na druhém místě, těsně před Ostravou. Jih Moravy dopadl daleko hůře a mezi kraji skončil až osmý.

„Pozice Jihomoravského kraje je určitým překvapením. Celkový ne příliš pozitivní výsledek kraje ovlivnil vývoj v okresech Znojmo, Hodonín a v části okresu Břeclav. Ty jsou ekonomicky velmi slabé,“ uvedl jeden z autorů studie Milan Damborský.

Výsledky studie bere hejtman Jihomoravského kraje Stanislav Juránek s nadhledem. „Záleží na tom, které ukazatele měříme. Jihomoravský kraj je jiný než ostatní. Například má letiště, velmi podporuje neziskový sektor a vysoké školství. Je ale dobré se podívat na minusy, které z výzkumu vyplývají, a snažit se je napravit,“ uvedl Juránek.

Slabou stránkou Jihomoravského kraje je například míra nezaměstnanosti, která je v tomto kraji čtvrtá nejvyšší v České republice. Dlouhodobá nezaměstnanost, která dosahuje podle studie třináct a půl procenta, je dokonce třetí nejvyšší. Mezi další minusy kraje patřil třeba zanedbaný stav silnic a vylidňování některých oblastí. Autoři studie naopak ocenili třeba vysokou vzdělanost Jihomoravanů a vysoký stupeň plynofikace kraje.

Daleko lépe než kraj dopadlo město Brno. Dotahuje se na ně však Ostrava, která je jen těsně za ním. Městu také autoři studie vytkli mnoho nedostatků. „Jisté mezery má Brno v propagaci. Aktivnější přístup by mohl posílit mezinárodní povědomí o Brně,“ podotkla mluvčí průzkumu Anna Šámalová.

Analytik serveru Finance.cz Karel Pospíšilík upozorňuje i na další nedostatky Brna, které studie zmiňuje. „Není tajemstvím, že postupně ztrácí svoji atraktivitu pro investory. Stává se totiž pro mnoho z nich příliš drahým. Dobré ale je, že se zástupcům města daří vytvářet business centra a podnikatelské inkubátory. V tom jsou nejlepší v celé republice,“ řekl Pospíšilík.

V budoucnu by Brno mohlo druhou pozici lehce ztratit. „Ostrava je v současné době úspěšnější v čerpání dotací a může se pochlubit i větším potenciálem růstu,“ uvedl Pospíšilík. Kdyby Brno o druhé místo přišlo, nejspíš by to jeho obyvatelé nesli těžce. „Byla by to velká rána. Soutěžit ale nechceme. Každé z měst má své,“ uvedl náměstek brněnského primátora Oliver Pospíšil.

Autoři studie čerpali informace především z dat Českého statistického úřadu. Porovnávali čtrnáct krajů a čtyřiadvacet nejvýznamnějších českých měst. Ty pak srovnávali podle šesti kategorií, jako je například ekonomická stabilita nebo investiční atraktivita. Studii připravila Vysoká škola ekonomická se Sdružením Czech top 100 pro společnost MasterCard.

Silné a slabé stránky Jihomoravského kraje a města Brna.