Brněnský souboj známých tváří, střet populárních starostů na Znojemsku. Na Vyškovsku a části Hodonínska rozhodování mezi dvěma postupujícími s nepatrnými rozdíly v zisku hlasů. Zajímavá klání slibuje druhé kolo senátních voleb na jižní Moravy. Voliči o svých zástupcích rozhodnou v pátek a sobotu.

V Jihomoravském kraji voliči hlasovali v obvodech Brno-město, Znojmo, Vyškov a Uherské Hradiště, kam patří i sedmnáct obcí z Hodonínska. Voličů hlasovalo mezi třiatřiceti až devětatřiceti procenty. Výjimkou byl brněnský obvod se sedmačtyřiceti. Podle politologa z Masarykovy univerzity Lubomíra Kopečka se tam do účasti promítla vysoká účast z krajských voleb v městských částech. „Třeba v Medlánkách byla v krajských jednapadesát procent, což skoro odpovídá senátním. V lidnatém Brně-severu hlasovalo téměř pětačtyřicet procent voličů,“ zmínil Kopeček.

Roman Kraus, senátorský kandidát s podporou ODS a TOP 09 ve volebním obvodu číslo 60 Brno-město, který ve druhém kole porazil Annu Šabatovou.
Přečtete si, proč volit jihomoravské kandidáty ve druhém kole senátních voleb

O senátorské křeslo se v Brně poperou bývalý ředitel bohunické fakultní nemocnice Roman Kraus a ještě nedávno ombudsmanka Anna Šabatová. Prvního Krause už podpořil lidovecký kandidát Tomáš Tomáš. Za Šabatovou se zase postavil zakladatel Pirátů Jiří Kadeřávek. „Rozhodnout mohou hodně voliči kandidáta ANO Karla Raise, který skončil na třetím místě,“ poznamenal politolog Michal Pink.

Mezi starostou Moravského Krumlova Tomášem Třetinou a prvním muže Znojma Janem Groisem si vyberou voliči ve druhém kole senátních voleb na Znojemsku. „Jsme každý úplně jiný. Já vystupuji sám za sebe, Třetina je obklopen mnoha stranami a hodně sází na TOP 09 a na spojence z Prahy a Brna,“ vyjádřil se Grois.

Propadák exředitele

Propadákem skončilo úsilí bývalého senátora a ředitele televize Vladimíra Železného. Se ziskem necelých tří procent hlasů na něho zbylo poslední místo.

Po dlouhých osmnácti letech skončí v Senátu Ivo Bárek. Současný sociálnědemokratický senátor za Vyškovsko v prvním kole při sčítání dlouho výrazně vedl. Nakonec skončil třetí s pětiprocentním odstupem. „Každá další obhajoba je obtížnější. Sociální demokracie ve volbách dopadla neslavně, a to se musí někde projevit,“ řekl Bárek.

Nový hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich z KDU-ČSL.
Jsem rád, že jsme zasedli k jednomu stolu a domluvili se, hodnotí volby Grolich

V těsném závěsu za vítězem, bývalým poslancem a starostou Šlapanic Jaroslavem Klaškou skončil lékař Karel Zitterbart. Rozdíl byl mezi nimi jen 228 hlasů.

V obvodu Uherské Hradiště, který zasahuje i do části Hodonínska, zažili voliči ještě dramatičtější souboj o vítězství v prvním kole. O 106 hlasů víc než staroměstský starosta Josef Bazala získal stávající senátor Ivo Valenta.

Online reportáž