Poplatky ve zdravotnictví budou pacienti i nadále. Ústavní soud ve středu nevyhověl stížnosti poslanců sociální demokracie a komunistů ohledně poplatků ve zdravotnictví. Češi budou dále platit regulační poplatky u lékaře, na pohotovostech, v nemocnici i za každou položku na receptu.

Soudci ve svém odůvodnění odmítli hrát roli rozhodčího v politických otázkách. Podle soudce Stanislava Balíka má opozice výhrady k zákonům prosadit v politické soutěži. Vyloučil také, že by placení poplatků bylo v rozporu s právem na bezplatnou péči.

Ani tímto rozhodnutím ale bitva o poplatky nekončí. Výjimky z placení totiž požadují vládní lidovci a zelení, kteří by chtěli osvobodit například děti do 18 let či seniory nad 70 let a lidi v sociálních ústavech. Ministr Julínek je ale ochoten přistoupit na ústupek jen u dětí do tří let. „Jsme zásadně proti vyjmutí velkých skupin obyvatel z placení,“ opakuje Julínkův mluvčí Tomáš Cikrt. Příští týden budou navíc poslanci jednat o návrhu ČSSD na plné zrušení poplatků. Sociální demokraté si ale připravili i „slabší“ variantu, v níž by byly od placení osvobozeny jen některé skupiny. Podle stínového ministra Davida Ratha tak chtěli vyjít vstříc těm koaličním poslancům, kteří mají k placení ve zdravotnictví výhrady. Samostatný návrh na vyloučení novorozenců a matek v porodnicích hodlá předložit lidovecká poslankyně Michaela Šojdrová. Ta v případě neúspěšné dohody uvnitř koalice nevylučuje ani podporu opozičnímu návrhu. Stejně se pro Deník vyjádřila i poslankyně za zelené Olga Zubová.

Ústavní soudci se otázkou poplatků zabývali již od začátku dubna. Poprvé se usnesli na tom, že bude třeba jako svědky vyslechnout premiéra Mirka Topolánka a ministra zdravotnictví Tomáše Julínka. Zejména ministr musel v polovině dubna čelit tvrdým otázkám, na které během téměř dvouhodinového výslechu často těžko hledal odpověď. Ústavní soudci do reformy veřejných financí zasáhli jen v sociální části, kdy zrušili ustanovení, kdy se zaměstnancům nevyplácí první tři dny v nemoci. Soudcům se nelíbilo, že nemocní v tuto dobu nedostanou nic, i když si platí zdravotní pojištění stále ve stejné výši.