„Lisabonská smlouva a její součásti nejsou v rozporu s ústavním pořádkem. Ústavní soud konstatuje, že jeho nálezem jsou vyvráceny námitky skupiny senátorů a není tedy žádná další překážka ratifikace. Proti rozhodnutí není odvolání.“ shrnul jednou větou soudní nález, na nějž čekala celá Evropská unie Rychetský. Jeho slova pak následovalo takřka dvouhodinové právnické zdůvodnění. To mohou zájemci vidět na internetových stránkách Ústavního soudu www.concourt.cz.

Rychetský zdůraznil například to, že omezení české suverenity ve prospěch Evropské unie nemusí být nutně špatná. „Suverenita není účelem, ale prostředkem. Má jen zprostředkovat uplatňování základních hodnot na nichž demokratický stát stojí,“ řekl Rychetský. Dále dodal, že soud velkou část senátorských námitek projednal už v loni na podzim a došel ke stejnému názoru.

Předseda Ústavního soudu také kritizoval některé ze skupiny senátorů, která námitku podala. „Soud nesmí být prostředkem politického boje. Z úst některých senátorů už zaznělo, že jim nejde ani tolik o ústavnost Lisabonské smlouvy, jako o politické zájmy," řekl.

Rozhodnutí soudu uvítal ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle, který u soudu zastupoval vládu. „Nález ústavního soudu potvrzuje to, co vláda už dlouhodobě tvrdí. České republice zůstává plná suverenita. Některá svá práva sice předává na nadnárodní úroveň, ale nerezignuje přitom na ně," uvedl ministr.

Naopak zklamání cítí zástupce skupiny nespokojených senátorů Jiří Oberfalzer. „Popravdě jsme nedoufali, že soud zamítne celou smlouvu. Ale doufali jsme, že alespoň vymezí hranice, kam sahá naše svrchovanost a svrchovanost unie,“ povzdechl si senátor. Podle něj už ze senátu na Ústavní soud další stížnost na Lisabonskou smlouvu nepřijde. „Nevylučuji ale stížnost u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku pro odepření práva na spravedlivý proces,“ upozornil Oberfalzer.

Podobně nespokojený byl tak právník českého prezidenta Václava Klause Aleš Pejchal. Kromě prohry mu také vadila výzva soudu prezidentovi, aby smlouvu podepsal co nejdříve. „Ústavní soud má rozhodovat o ústavnosti či neústavnosti předpisů. Dávat lhůty mu nepřísluší. Mezinárodní smlouva je politický proces a je jen na prezidentovi, kdy ji ratifikuje,“ řekl Pejchal.

Pavel Rychetský: Rozhodli jsme těsně před vyhlášením výsledku

Proč soud rozhodl tak jak rozhodl?
To nelze říct stručně. Ale je nutné říct, že například se státní suverenitou nedisponuje Ústavní soud, ale vláda a parlament. Tyto demokraticky zvolené orgány musí rozhodnout zda a v jakém rozsahu chce přenášet pravomoce na Evropskou unii. Ústavní soud hlídá jen krajní meze, ale v jejich rozsahu se necítíme povoláni zasahovat. Lisabonskou smlouvu posuzovali ústavní soudy poloviny zemí unie. Ve všech případech padlo totožné rozhodnutí, soudy dospěly k tomu, že jim smlouva jejich ústavu nebourá. Bylo by divné, kdyby byla naše ústava tak odlišná od ostatních demokracií, že by to bylo naopak.

Byli jste při rozhodování pod tlakem rozhodnutí politiků?
Stále tu ještě zůstala zachována politická kultura a zdrženlivost do té míry, že v podobě přímého kontaktu na mne či ostatní členy soudu nikdo netlačil. Já osobně jsem ani neměl čas sledovat třeba prohlášení jednotlivých politiků v médiích.

Jak vnímáte důležitost dnešního rozhodnutí?
Důležitost si samozřejmě uvědomujeme. Ale po začátku projednávání už na podobné úvahy není čas. Dnešní rozhodnutí je zajímavé v tom, že na rozdíl od jiných kauz neřešíme věc až zpětně, ale naopak preventivně. Mezinárodní smlouvu po podepsání by totiž bylo jen velmi těžké měnit. Přesto nevylučuji, že případné vadné předpisy, které z lisabonské smlouvy vzejdou, budeme ještě v budoucnu projednávat. Ale už ne nikdy smlouvu jako celek.

Bylo náročné vypracování rozhodnutí?
Od ústního projednávání minulý týden jsme se věnovali všechen čas této kauze. Rozhodnutí jsme vypracovávali do pondělní noci a hlasovali o něm až ve středu před devátou hodinou. Tedy těsně před vyhlášením výsledku.

Rušno před soudní budovou

Do Brna se na rozhodnutí soudu na devátou hodinu ráno sjela stejná sestava politiků jako minulé úterý. Tedy opět bez kritika Lisabonské smlouvy prezidenta Václava Klause.

Do soudní síně se dostali opět i lidé, kteří chtěli rozhodnutí soudu sledovat osobně. Připraveno bylo jedenaosmdesát míst, což je více než minule. „Uvolnili jsme několik míst, která jsme původně rezervovali pro novináře. Zájem médií byl totiž menší, než jsme čekali,“ uvedl generální sekretář soudu Tomáš Langášek.

Rušno bylo také před soudní budovou. Proti Lisabonu tam protestovala skupina aktivistů občasnkého sdružené DOST a Strany svobodných občanů. Aktivisté přitom místo před Ústavním soudem museli postávat opodál, před budovou Nejvyššího správního soudu. „Minule nám dovolili demonstrovat na České, ale tentokrát je sto metrů zjevně dál než minulý týden,“ podivil se předseda jihomoravské organizace strany Pavel Krajsa. Jakmile se dozvěděl o rozhodnutí soudu, označil jej za absurdní.

Naopak podpořit Lisabon přišli členové politické strany Moravané. „Minule nám přišlo zbytečné demonstrovat, protože jsme nečekali, že padne verdikt,“ vysvětlil předseda strany Jiří Novotný, proč se příznivci strany před soudem sešli až tentokrát.

Online před soudní budovou i uvnitř sledovali redaktor Petr Jeřábek a Zuzana Taušová

10:31 - Podle ÚS není protiústavní ztráta suverenity České republiky ve prospěch EU. "Suverenita není účelem, ale prostředkem. Má jen zprostředkovat uplatňování základních hodnot na nichž demokratický stát stojí," řekl Rychetský. Odůvodnění čte už více, než hodinu a půl.

09:44 - Rychetský také odmítá změnu návrhu během řízení. "Muselo by se zahájit zcela nové řízení. Senátorské doplnění lze jako rozšíření návrhu doplnit. Přesto jsme jej přijali. Příště však bude v podobné situaci doplnění odmítnuto," řekl Rychetský.

09:41 - Na druhou stranu text smlouvy všichni znali. Návrh však byl podán po několika měsících. Návrh na zahájení řízení tedy nebyl podán bez zbytečného odkladu jak ustavuje Ústava. Ústavní soud jej však přesto neodmítl projednat," uvedl Rychetský

09:39 - Odklad ratifikace do rozhodnutí Ústavního soudu je podle Rychetského korektní. "Skupiny poslanců, senátorů či prezident mají právo svoje pohybnosti přezkoumat před ústavním soudem," řekl Rychetský.

09:30 - Rychetský pokračuje v odůvodňování. "Ústavní soud se projevuje ne libovolně, ale naopak minimálně. Chce rozhodovat o jednotlivých kauzách, ne apriory jednou pro vždy obecně rozhodnout. Mohl by být totiž obviněn z aktivismu," říká Rychetský. Rychetský dále upozorňuje, že nesmí být soud prostředkem politického boje. "Z úst některých senátorů už zaznělo, že jim nejde ani tolik o ústavnost Lisabonské smlouvy, jako o jiné důvody," řekl.

09:28 - Ústavní soud své rozhodnutí postupně zveřejňuje nejen ústy svého předsedy, ale také na svém webu.

09:19 - Soud Klausovi přesto odpovídá. Většinou odkazuje už na starší rozhodnutí. "Odpovědi na otázky prezidenta republiky lze odvodit z už zveřejněných rozhodnutí," podotýká Rychetský.

09:16 - Rychetský se obrací také proti pochybnostem prezidenta Václava Klause. "Soud tu není od toho, aby odpovídal na pět prezidentových otázek," řekl Rychetský.

09:14 - "Ústavní soud není místem pro nekonečné polemiky. Za úkol má projednávat a autoritativně oznamovat svá rozhodnutí," zaútočil na skupinu senátorů Rychetský. Vysvětlil tak část dnešního rozhodnutí. Senátoři podali část návrhů stejných jako minulý rok na podzim. "Proto je soud odmítl," řekl Rychetský.

09:08 - "Právě nám došla zpráva, že pan Rychetský shledal smlouvu v pořádku. To jsme dopadli. Počkáme tu ještě na absurdní zdůvodnění rozhodnutí," zhodnotil předseda jihomoravské organizace Strany svobodných občanů Pavel Krajsa. Členové strany přitom místo před Ústavním soudem postávají opodál před budovou Nejvyššího správního soudu. "Minule nám dovolili demonstrovat na České, ale tentokrát je sto metrů zjevně dál než minulý týden," podivil se Krajsa.

09:03 - Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský čte rozhodnutí: Lisabonská smlouva a její součásti nejsou v rozporu s ústavním pořádkem.

08:58 - Zhruba dvacítka členů politické strany Moravané stojí před lékařskou fakultou. "Stáli jsme před soudem, ale policisté nás poslali sem a ještě před tím nám zkontrolovali občanky," zhodnotil předseda strany Jiří Novotný.

08:56
- Do sálu se trousí další politici. Na místě je předseda parlamentu Miloslav Vlček, předseda senátu Přemysl Sobotka i ministr pro evropské záležitosti Štefan Fülle.

08:49 - Sál, v němž se rozhodne o dalším osudu Evropy se pomalu plní, převládají především studenti práv. Na místě už však je právník senátorské skupiny Jaroslav Kuba i senátor Jiří Oberfalzer. "Obávám se, že soud rozhodne podobně jako minule eurokomforně," nevidí moc nadějí na úspěch své věci Oberfalzer.

08:46 - V devět hodin bude pokračovat odročené jednání Ústavního soudu o stížnosti, jíž podala skupina senátorů na neslučitelnost Lisabonské smlouvy s českým ústavním pořádkem. Podle generálního sekretáře soudu Tomáše Langáška dnes soud se vší pravděpodobností přednese svůj nález.

PETR JEŘÁBEK A ZUZANA TAUŠOVÁ