Ve Vejrostově se žáci kromě toboganu dočkají také učeben s bezbariérovým přístupem. Rozšiřování školy se už blíží ke konci. „Škola se rozrostla o dvoupodlažní pavilon. Uvnitř něj se nachází šest učeben a šatny. Cílem oprav je pokrýt dlouhodobý růst počtu dětí v Bystrci,“ popsal místostarosta městské části Vladimír Vetchý.

Rekonstrukce školy začala už loni na podzim a její cena je přibližně třiapadesát milionů korun.

Komunitní zemědělství. Ilustrační foto.
Ovoce a zeleninu pěstují společně. Zájem o komunitní zemědělství v Brně roste

Do nového bezbariérového pavilonu budou chodit také děti ze základní školy v Otevřené ulici v Žebětíně. Jeho stavba má začít letos na podzim. Doposud žáci na této škole zůstávali jenom na prvním stupni a do šesté třídy museli nastoupit jinam. Nová budova ale umožní výuku rozšířit. „V novém pavilonu bude devět učeben, propojených s původní budovou školy nadzemním tunelem. Veškerá potřebná dokumentace je hotová, nyní čekáme, zda se nám podaří získat peníze z evropských fondů,“ vysvětlil starosta Vít Beran.

Největší opravy

- Nový pavilon s šesti učebnami, kabinety a šatnou vyrostl v Bystrci na Základní škole Vejrostova. Dokončený bude letos v dubnu.
- O dvoupodlažní budovu s učebnami se rozroste také areál školy Otevřená v Žebětíně. Její výstavba začne už letos na podzim.
- Místo pro více dětí chtějí také v mateřské škole Měříčkova v Černovicích. Učebny zde mají vzniknout namísto nevyužívané kotelny.
- Kompletní rekonstrukci chystají letos také v mateřské školce Kneslova v Černovicích, kde se dočkají například nové fasády a oken.

Opravy v Žebětíně neskončí dříve než na podzim příštího roku. Některé práce totiž budou muset dělníci provádět o letních prázdninách.

Stavbaři letos zamíří i do mateřských škol. Například v Řečkovicích opraví hned tři. V mateřské škole Kárníkova instalují nové kotly a topení, v Měříčkově ulici se zase školka rozroste o několik nových tříd. „Součástí areálu školky je nevyužívaná budova bývalé kotelny, kterou chceme přeměnit na nové učebny. V současnosti řešíme, jestli bude jednodušší původní stavbu zbourat a postavit nový pavilon, nebo opravit stávající budovu, která už dlouhá léta neslouží svému účelu,“ vysvětlil starosta městské části Marek Viskot.

Velké opravy mateřské školy chystají také radní v Černovicích. „Školka v Kneslově je v mnoha ohledech ve velmi špatném stavu. Na letošní rok připravujeme její celkovou rekonstrukci. Začne už o letních prázdninách,“ sdělila místostarostka městské části Šárka Korkešová.

Peníze na jednotlivé opravy většinou přicházejí z městského rozpočtu. „Na opravu školských zařízení vymezují každý rok radní 150 až dvě stě milionů korun. Peníze mají pokrýt většinu rekonstrukcí, o které starostové městských částí žádají. Ze svého rozpočtu pak městské části platí jen drobné opravy,“ popsala za brněnský magistrát Radka Loukotová.

Ilustrační fotografie.
Nemocnost v kraji klesá u předškoláků a školáků. Epidemie chřipky ale trvá dál

Radní také starostům městských částí pomáhají s vyřizováním žádostí o dotace, například z fondů Evropské unie.