Najít místo pro svého čtyřletého syna se nakonec podařilo například Kláře Dohnalové. „Někteří rodiče své děti dali do jiné školky a z té naší je neodhlásili. Ředitelka se dozvěděla, že k nim nebudou docházet až když nepřišly první dny do školky. Vedení pak oslovilo nás, protože jsem byli v pořadníku," popsala třiatřicetile­tá matka.

Kvůli nespolupráci jiných rodičů ale nemohla od září nastoupit do zaměstnání. „Myslela jsem, že budu muset být se synem ještě doma. Nabídku práce jsem proto musela odmítnout," posteskla si.

Nejvíce míst se na začátku školního roku uvolnilo v městské části Brno-sever. „Dodatečně jsme v září přijali sto osmdesát dětí. Do školky se dostaly všechny děti z naší městské části, které o přijetí žádaly. Vzali jsme i děti z jiných městských částí," informoval starosta Rostislav Hakl. Dodal, že i v tuto chvíli je ještě ve školkách několik volných míst.

Desítky míst měli k prvnímu září volných také ve Starém Lískovci. „Hned první zářijové dny se naplnily," sdělil starosta Vladan Krásný.

V některých městských částech se doposud nepodařilo přijmout ani všechny místní děti. „Nevzali jsme jich asi sto. Většinou to byli uchazeči, kteří dosáhli tří let až v době letních prázdnin," uvedla například mluvčí Králova Pole Olga Pelcová.

Nejhorší je situace v Bystrci. „Bez místa je stále 170 dětí," sdělil starosta Vladimír Vetchý. Celkem se tak v Brně stále nepodařilo umístit přes tisíc dětí.

Podle ředitelky mateřinky Kosmonautů 2 Lucie Žigárdyové budou mít děti šanci získat místo i v průběhu školního roku. „Uvolňuje se vždy několik míst například díky tomu, že se rodiny přestěhují," řekla.

Volná místa hlásí také soukromé školky. „Díky uvolněným místům ve státních školkách nám odešlo hodně dětí. Stále proto přijímáme nové žáčky," řekla například majitelka mateřinky Beránek Gabriela Beránková.

„Ty si ale většina rodičů nemůže dovolit," myslí si Dohnalová.