Jako první představitelka brněnských Černovic po loňských parlamentních volbách zasedla v Poslanecké sněmovně. Zisk mandátu místní starostce Petře Quittové z hnutí STAN zajistilo víc než jedenáct a půl tisíce voličů. Voliči ji vykroužkovali z dvanáctého místa společné kandidátky s Piráty. Následně několik měsíců porušovala koaliční smlouvu, když zůstala starostkou na plný úvazek. Ve čtvrtek se na černovickém zastupitelstvu uvolněného radničního postu po kritice opozice vzdala.

Starostkou Quittová zůstává, pozici bude vykonávat pouze jako neuvolněná. Změnu ve čtvrtek odsouhlasilo jedenáct zastupitelů, dalších šest se jich zdrželo. „Kolektivním rozhodnutím naší černovické koalice došlo k tomu, že jsem změnila postavení. Není to na základě tlaku, protože jsem jednala s oběma předsedy, STAN i Pirátů. Jejich úzus je, že do roka po zvolení má člověk změnit své postavení,“ vysvětlila Quittová.

Petra Quittová, starostka městské části Brno-Černovice a poslankyně StaN.
Porušuje smlouvu, kritizuje černovická opozice Quittovou za kumulací funkcí

Čvrteční jednání zastupitelů nakonec trvalo oproti očekávání déle, přerušil je kolaps jednoho z nich.

Koaliční smlouva Pirátů a STAN říká, že poslanec bude brát svou pozici jako prioritu, i oproti práci na radnici. „Své ostatní aktivity si zařídí tak, aby výkonu funkce mohl věnovat dostatek času. Z funkcí zastupitelů na obci či kraji je přijatelný souběh s nejvýše jednou neuvolněnou funkcí,“ píše se v dokumentu.

Quittová postupovala i v rozporu s radou od nejvyšších spolustraníků. „Vedení hnutí dalo doporučení všem, kteří získali ve volbách poslanecký mandát a zároveň do té doby vykonávali uvolněnou funkci v zastupitelstvu, aby přešli do neuvolněné,“ upozornila mluvčí hnutí Sára Beránková.

Kumulace funkcí Petry Quittové
Po loňských parlamentních volbách zastávala souběžně poslanecký mandát a funkci starostky brněnských Černovic na plný úvazek, v obou případech za hnutí STAN.
Výkon obou pozic v této formě zároveň je v rozporu s předvolební koaliční smlouvu Pirátů a STAN.
Kvůli situaci Quittové poslal bývalý černovický starosta Ladislav Kotík letos v lednu otevřený dopis předsedům obou uskupení.
Po kritice se ve čtvrtek starostka uvolněného postu vzdala.

Kvůli kumulaci funkcí Quittové poslal bývalý černovický starosta Ladislav Kotík v lednu otevřený dopis předsedům STAN a Pirátů. Kritizoval, že se závazkem z koaliční smlouvy jeho nástupkyně neřídí. „Situaci starostky jsme neřešili kvůli tomu, že bychom ji chtěli odvolávat. Měli jsme představu, že klidně může zůstat jako neuvolněná. Ale očekávali jsme druhý krok, že bude z radních uvolněný někdo jiný, který se bude naplno moct věnovat Černovicím. Teď tady není ani jeden uvolněný zastupitel, což je špatně," uvedl Kotík.

Politolog z Masarykovy univerzity Lubomír Kopeček zmínil, že koaliční Piráti s nerespektováním smlouvy ze strany Quittové příliš dělat nemohli. „Jednou věcí je předvolební dohoda Pirátů a STAN a druhou je vůle komunálního politika ji dodržovat, v tomto případě starostky Černovic. Jejich koalice už moc nefunguje,“ podotkl politolog.