Úpravy křížení mají kromě větší bezpečnosti pomoct také plynulosti dopravy. „Aby se tam jako každý den netvořily několikasetmetrové kolony a nezacpávala se v tomto místě doprava," poznamenal ivančický místostarosta Jaroslav Sojka.
Ivančice
* Počet obyvatel: cca 1000
* První písemná zmínka: 1212
K přeměně křižovatky chtějí v Ivančicích přistoupit co nejdřív. Přesný termín není ještě jasný. „Zatím neznáme rozpočet kraje pro příští rok ani výši peněz ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Projekt ale bude připravený na zahájení v příštím roce," sdělil ředitel krajských silničářů Zdeněk Komůrka.
Jako hlavní silnice je v místě vedena Oslavanská ulice. Přednost po ní jedoucím šoférům musí dávat řidiči vjíždějící do křížení z ulice Tomáše Procházky, která je podle dopravního značení vedlejší. „Řidiči mají kvůli hustému provozu problém odbočit a zařadit se," zmínil Komůrka.
Úprava křižovatky je společným projektem silničářů a zástupců Ivančic. „Z kraje zaplatí vozovku. My máme na starosti chodníky, zeleň nebo střed objezdu," upřesnil ivančický místostarosta Jaroslav Sojka.
Podle Sojky budou náklady na úpravu asi čtyřicet milionů korun. Podělí si je představitelé Ivančic a kraje. Pokud se jim podaří najít peníze v rozpočtech na příští rok, mohou práce začít ve stejném roce. Projekt už má stavební povolení.
Ke smrtelné nehodě v křižovatce došlo na konci srpna. „Muž přecházel v prostoru křižovatky, kde ho zřejmě přehlédl řidič nákladního auta a srazil ho," popsal tehdy policejní mluvčí David Chaloupka. Přivolaní záchranáři už sraženému nedokázali pomoct, utrpěl zranění neslučitelná se životem.
Významný rodák:
Vladimír Menšík (1929-1988)
Snad nejznámějším z ivančických rodáků je herec, vypravěč, konferenciér a bavič Vladimír Menšík. Své rodné Ivančice zmiňoval v řadě historek z dětství bavil jimi diváky mnoha televizních pořadů. Jeho první filmovou rolí byl italský mechanik ve snímku Dědeček automobil. Za svůj život ztvárnil na sto padesát filmových postav. Za zmínku stojí mezi jinými pořad Bakaláři a nezapomenutelné konferování silvestrovských estrád.
Z televizních rolí si jej lidé mohou pamatovat třeba ze snímku Bohouš, Zlatí úhoři, Tažní ptáci, nestárnoucích seriálů Chalupáři, Arabela, Návštěvníci nebo Létající Čestmír. Byl držitelem ocenění národní umělec.
Tip na výlet:
Muzeum Vladimíra Menšíka
Expozici Vladimíra Menšíka v Ivančicích otevřeli 9. října 1999 k nedožitým 70. narozeninám umělce a od roku 2003 je v prostorách historické budovy staré radnice na Palackého náměstí, a to spolu s památníkem Alfonse Muchy. Je sestavená z osobních věcí, rodinných fotografií, dokumentů, fotografií z mnoha filmů, ve kterých známý herec účinkoval. Po celou dobu prohlídky provází návštěvníky Menšíkův hlas.
Šnek
Ivančické zastavení - U Šneka vzniklo v roce 2015 u řeky Jihlavy před klubovnou skautů. Stylizovaný šnek je pět metrů dlouhý a tři metry vysoký, je vyzděný z lomového kamene v kombinaci s kovanými prvky. Součástí tohoto zastavení jsou sluneční hodiny, jejichž jednotlivé - číslicí označené - body mají podobu sedaček. Dále je zde stůl a lavice, hrazda, houpačka a ohniště. Autorem je Josef Zahradník.
Rozhledna Na Oklikách
Rozhledna Na Oklikách je vyhlídkový altán východně od Ivančic. Rozhledna se nachází ve svahu údolí řeky Jihlavy, nad skalními útvary, které jsou známé pod jménem Okliky. Původně zde byl postaven dřevěný vyhlídkový gloriet, který vznikl v roce 1911 zásluhou Okrašlovacího spolku. V roce 1938 byl nahrazený betonovým vyhlídkovým altánkem, jehož autorem je, podobně jako u nedaleké rozhledny Alfonse Muchy, Miloš Navrátil. Z rozhledny Na Oklikách je výhled především do údolí Jihlavy směrem k Ivančicím a částečně ke Stříbrskému mlýnu a na protější zalesněný masiv Rény. Rozhledna je volně přístupná, vede kolem ní červená turistická značka.