Krušné ráno zažili obyvatelé Cejlu. „Už dřív jsme se potýkali s velkým hlukem od tramvají. Nyní tudy bude jezdit víc linek, takže to bude ještě horší. Měli by to tu také opravit," postěžovala si například Jiřina Novotná.

Kromě stávajících tramvajových linek 2, 4 a 11 tam totiž výlukou jezdí i linky 3, 5 a 9. Přesunula se tam i většina aut, která jezdila po Milady Horákové. Ulice, která se zavřela od křižovatky s Kolištěm po dětskou nemocnici, je nyní průjezdná v jednom bodě: po křižovatce s Příkopem. Na klíčových místech radí lidem dispečeři ve žlutých vestách.

Podle mluvčí dopravního podniku Lindy Hailichové byla situace ráno plynulá. „Před osmou hodinou nenastala žádná výraznější zpoždění. Bylo to nad naše očekávání," řekla Hailichová.

Do školy a práce se dostali včas

Student Ctibor Jašek si v příštích šestnácti měsících nepřispí. V soboty 15. března totiž dopravci uzavřeli ulici Milady Horákové, což znamená, že nemůže vystoupit v blízkosti své školy, tedy ani na zastávce Náměstí 28. října, a ani na Moravském náměstí. „Je to pro mě sice několikaminutové zdržení, ale do školy se dostanu včas. Navíc jsem o tom věděl více než měsíc dopředu," řekl.

S menším zpožděním počítá i Kateřina Balíková. „Ze Staré osady jezdí i autobusy, avšak v pondělí jsou tady takové zácpy, že je lepší jet trojkou," zhodnotila. Na Českou se nyní dostane za čtrnáct minut oproti dřívějším třinácti.
Brňané se ve většině shodují, že Dopravní podnik města Brna informoval o uzavírce s dostatečným předstihem. Přesto se v pondělí ráno našli takoví, kteří postávali u tabulí s jízdními řády a hledali své spoje. Například Michal Prudík, který se do Židenic přestěhoval teprve nedávno. „Ze Staré osady jezdím do Komína za prací. V jízdním řádu jsem našel, že se tam dostanu za šestadvacet minut, tedy dokonce ještě o minutu rychleji než doposud," sdělil.
Uzavírka se naopak nijak nedotkla důchodkyně Růženy Unešové. „Jezdím pouze k Vojenské nemocnici, kam se dostanu dvojkou i trojkou za dvě minuty bez jakékoliv změny," uzavřela žena.

ČTĚTE TAKÉ: Zátěžová zkouška Cejlu? Teprve v pondělí