Podle brněnského radního pro investice a místostarosty Brna-jihu Davida Grunda se mají podnikatelé s podobnými problémy obrátit na městskou část. „Měnit například objízdné trasy je v Plotní složité, protože je úzká. V úvahu připadají další možnosti řešení, třeba úprava výše nájemného,“ uvedl.

Stejnou zkušenost jako Moric mají s provozem v ulici uzavřené déle než rok kvůli přeložce tramvajové trati i podnikatelé ze souběžného Dornychu. „Měsíčně jsme přišli o tržbu v hodnotě dvou až tří set tisíc korun a takéo mnoho zákazníků, kteří si vybrali dodavatele, k němuž se dá dojet,“ postěžoval si jednatel společnosti HRK Services Zbyněk Halbig.

Podle zástupců firem na Dornychu možná ubylo zákazníků i proto, že jejich provozovnu nemohli najít. „Nevím, jestli to tak zkomplikovala uzavírka, ale podle Google ani Mapy.cz nás nebylo možné najít,“ tvrdil Jan Novák z brněnské pobočky firmy vyrábějící nákladní přívěsy.

Na rozdíl od podnikatelů a jejich zákazníků řidičům a cestujícím hromadnou dopravou otevření Dornychu minulý týden pomohlo. „V porovnání se situací před prázdninami je nyní provoz hromadné dopravy v oblasti výrazně lepší. Jediným problémem zůstává Opuštěná ulice ve směru na Ostravu a částečně Žabovřeská. Silný provoz v těch místech se negativně odráží na spojích okružní linky 44,“ uvedla mluvčí brněnského dopravního podniku Hana Tomaštíková.

Zatím je podle ní zatím předčasné situaci hodnotit. „Rozhodující bude příliv vysokoškolských studentů v průběhu září a října,“ řekla.

Uzavírka Plotní ulice

- od kdy: od noci na sobotu minulý týden

- proč: přeložka tramvajové trati z Dornychu do Plotní

- kritika firem: zákazníci se k nim nemají jak dostat, snížení tržeb

- řešení města: například snížení nájmu v budovách