Přestupní uzel vznikl místo na Staré osadě u Dělnického domu v Židenicích. „Vůbec to tady neznám, dovezl mě sem jeden autobus a dispečer z dopravního podniku mi poradil, jak přestoupit abych se dostal do centra. Určitě pojedu o něco delší dobu, než normálně,“ řekl Jiří Václavík.

V odpolední dopravní špičce nabíraly autobusy zpoždění maximálně dvacet minut. „Bez zdržení jsou tramvajové linky. Proto apelujeme cestující, aby využívali především je. Lidé často používali i pěší přechod přes Zábrdovický most mezi zastávkami Lazaretní a Francouzská. Odpoledne byla situace klidnější než ráno,“ popsala mluvčí dopravního podniku Hana Tomaštíková.

Na hromadnou dopravu čekala na zastávce Dělnický dům i Veronika Rychterová „O uzavírce v podstatě ani nevím, mě i normálně jezdí autobus jednou za dvacet minut, tak jsem zvyklá tu čekat. Je pravda, že teď většinou přijíždí s nějakým zpožděním, ale není to nic hrozného. Tahle silnice bývá ucpaná i normálně a nemám pocit, že by to uzavírka zhoršila. Občas jsou lidé zmatení, ale pomáhají jim lidé z dopravního podniku," řekla žena.

V terénu lidem radilo pětadvacet informátorů a dopravu sledovalo i deset koordinátorů dopravního podniku. Mluvčí upozornila také, že kvůli uzavírce někteří cestující využívají i regionální spoje linky 201 a 202, na které nebyli dříve zvyklí. Pozor si musejí dát majitelé předplatných jízdenek na platební kartě. „Řidiči regionálních autobusů nemají čtečky. Cestující si proto musí vytisknout QR kód,“ upřesnila Tomaštíková.

Podle policistů byl provoz nejsilnější od půl osmé do deváté hodiny ráno. Cesta autem trvala podle jejich odhadů déle v řádu minut. Situaci ráno ani odpoledne nezkomplikovala žádná nehoda. „Usměrňovali jsme provoz především na velkém městském okruhu na křižovatkách ulic Svatoplukova a Rokytova a Gajdošova a Táborská. Předpokládáme, že v dalších dnech bude situace lepší,“ popsal policejní mluvčí Pavel Šváb.

Ve městě hlídkovaly i i jednotky strážníků. „Situace nebyla tak dramatická, jak hlídky očekávaly. Z Líšeňské ulice nejezdilo tolik aut. Hlavní problém byl v tom, že se řidiči nedívají po dopravních značkách. Jsou na něco zvyklí a nevšímají si třeba přikázaného směru jízdy nebo zákazu vjezdu,“ uvedla mluvčí městské policie Tereza Kadrnožková.

Se značením měl problém i řidič Tomáš Havránek. Problémy měl u vjezdu do Táborské ulice. „Myslel jsem si, že tudy normálně projedu, ale strážníci mě nepustili. Vůbec nevím, kudy mám teď dál jet. Brno moc neznám a žádné ukazatele nebo objížďka tu nejsou,“ řekl muž.

Strážníci doporučují řidičům jezdit především po Bělohorské ulici a vyhýbat se Jamborově. „Pokud se v Gajdošově stane třeba drobná nehoda či zdržení, komplikuje to dopravu,“ dodala Kadrnožková.

ONDŘEJ KALOUD, MAREK HADRBOLEC