Jízdu po Brně a okolí označila za tragickou řidička Zuzana Zárubová. „Brno je věčně zasekané i bez uzavírek, natož, když k tomu přibudou nějaká dopravní omezení. Ať jedu kamkoliv i pět minut od baráku, tak si pouštím aplikaci Waze, která mi automaticky vybere nejrychlejší cestu. Nejsem ráda, když kvůli uzavírkám musím jet jinou než obvyklou trasou,“ svěřila se mladá žena.

Výstavba parkovacího domu pro 110 vozidel na deset měsíců částečně uzavřela místní komunikaci v ulici Pod Rénou v Ivančicích na Brněnsku. „Motoristé projedou místem se zdržením po jedné polovině vozovky. Je to z důvodu připojení parkovacího domu na kanalizaci. Omezení potrvají zhruba do konce října letošního roku,“ informoval ivančický místostarosta Jaroslav Sojka.

Další dopravní komplikace přinese Ivančickým budování okružní křižovatky U Tří Kohoutů, která má začít letos v červnu. „Okružní křižovatka má za cíl zvýšit plynulost dopravy a bezpečnost účastníků silničního provozu na kritickém křížení komunikací II/152 a II/394. Křižovatka by měla být po celou dobu výstavby s omezením průjezdná. Zajímavostí stavby je zpevnění krytí Mřenkového potoka, který prochází pod okružní křižovatkou, ulicí Dr. Novotného a dále do ulice Ve Sboru. V Místě vznikne i chodník pro chodce,“ dodal místostarosta.

Dopravní uzavírky a omezení na Brněnsku:

Želešice - silnice II/152 (ulice 24. dubna), Želešice, výstavba kanalizace, uzavírka do 30.4.2022

Troubsko - silnice III/15267 (ulice Zámecká), oprava lávky, uzavírka do 31.5.2022

Čebín – stavba obchvatu mimo zastavěné území obce, dokončení na konci roku 2023

Ivančice - částečná uzavírka místní komunikace v ulici Pod Rénou do 31.10.2022, zahájení plánované výstavby okružní křižovatky U Tří Kohoutů v červnu 2022

Bílovice nad Svitavou – zúžení vozovky na jeden jízdní pruh v ulici Fügnerovo nábřeží do prosince 2022

Příbram na Moravě – uzavřena silnice III/3958 u obecního úřadu do 15.8.2022

Stavba nové okružní křižovatky, čtyřech mostů, dvou protihlukových stěn a přeložky inženýrských sítí zbrzdí provoz na silnici II/385 u Čebína na Brněnsku. Krajští silničáři ke stavbě tamního obchvatu přistoupili kvůli nevyhovujícímu technickému stavu současné vozovky i vysoké intenzitě provozu v obci, protože jí projíždí tranzitní doprava. Novostavbu silnice II/385 jihozápadně od Čebína dělníci dokončí na konci příštího roku.

Řidiči do konce letošního dubna neprojedou ulicí 24. dubna v Želešicích na Brněnsku. Jedná se o silnici II/152 vedoucí do Hajan na Brněnsku. Dělníci v místě nejprve vyměnili kanalizaci a vodovod. Nyní opravují povrch vozovky, který byl trvale zatěžovaný nákladní, osobní i městskou hromadnou dopravou. Objízdná trasa vede přes Rajhrad, Syrovice, Ořechov a Hajany.

Práce na silnici komplikují dopravu v ulici Fügnerovo nábřeží v Bílovicích nad Svitavou, kde řidiči projíždí pouze jedním jízdním pruhem. K poškození vozovky došlo kvůli zvýšenému pohybu náhradní autobusové dopravy a vozidel stavby, kteří pracují na rekonstrukci železniční trati mezi Brnem a Blanskem. Omezení potrvají do konce letošního roku.

Provoz úplně utichl na silnici III/3958 v úseku od obecního úřadu po dům číslo popisné 58 v Příbrami na Moravě z důvodu výstavby kanalizace. Objížďka přes Zakřany na Brněnsku potrvá do poloviny letošního srpna. Do konce května tohoto roku motoristé neprojedou Zámeckou ulicí v Troubsku na Brněnsku z důvodu oprav lávky.

Jihomoravští silničáři letos do výstavby, rekonstrukcí a oprav silnic druhé a třetí třídy investují přes dvě a čtvrt miliardy korun. „K největším stavbám letošního roku patří obchvat Čebína na Brněnsku, kam půjde 350 milionů korun,“ sdělil ředitel Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Roman Hanák.

Všechny dopravní stavby, kterých jihomoravští silničáři plánují na letošek realizovat devětasedmdesát, jsou financovány z krajského rozpočtu s podporou Státního fondu dopravní infrastruktury nebo dotačně z Evropské unie. „Na rekonstrukce a opravy silnic počítáme v krajském rozpočtu s částkou přesahující 527 milionů korun. Na obnovu kvality mostů, jejich bezpečnost a drobné opravy půjde asi dvaapadesát milionů korun. Ostatní pokryjeme z dotací,“ uvedl krajský radní pro oblast dopravy Jiří Crha.