Takzvané zásady územního rozvoje schválilo krajské zastupitelstvo v září loňského roku. Platit ovšem začnou až poté, co je poslední obec po zákonném patnáctidenním vyvěšení na úřední desce stáhne. „Zní to jako banalita. Jenže šedesát obcí a měst doposud toto nemá v pořádku,“ kroutil hlavou krajský radní pro územní rozvoj David Macek.

Porušení povinnosti řádného vyvěšení v jediné z 673 obcí kraje může podle Macka vést až ke zrušení dokumentu soudem. „Stačí, aby jej obec z úřední desky stáhla třeba o den dříve. Proto tento postup úzkostlivě kontrolujeme,“ řekl Macek.

Opakované vyvěšení

Dodal, že některé obce musely po kontrole z kraje vyvěsit zásady územního rozvoje opakovaně. „Je zvláštní, že mezi obcemi, které doposud nedokázaly zásady správně vyvěsit je třeba Malá Lhota na Blanensku. Tedy jedna z obcí, které na schválené zásady už stačily podat žalobu k Nejvyššímu správnímu soudu. V takovém případě je možné spekulovat o tom, že to je způsob, jak oddálit účinnost dokumentu,“ obává se radní.

Starosta Malé Lhoty Rostislav Vlach ovšem podobnou kritiku odmítl. „Zdržovat nic nechceme. Zásady jsme řádně vyvěsili na úřední desce i na internetu. Jenže minulý týden jsme se dozvěděli, že úředníci chtějí dokument zase vrátit. O tom jsme nevěděli. Ale napravili jsme to a na konci minulého týdne papíry zpět na kraj poslali,“ ujistil Vlach.

Schválené zásady územního rozvoje jsou klíčové především kvůli velkým stavbám jako jsou dálnice R43. Bez nadřazeného dokumentu ji totiž do svých územních plánů nemohou obce zakreslit.