Jak dlouho se Brno hodlá zabývat připomínkami a námitkami ke třem variantám konceptu územního plánu, které mohou lidé podávat do 10. března letošního roku? A kdy město pověří odborníky, aby na základě těchto připomínek zpracovali návrh územního plánu? Lidé, kteří se o územním plánu chtějí dozvědět co nejvíc a dokumenty města podrobně sledují, budou mít v těchto termínech chaos. Brno si totiž protiřečí.

Jeden harmonogram nastiňuje lidem na svých webových stránkách brněnské Urban Centrum. „Po veřejném projednání konceptu vyhodnotí město v dubnu a březnu 2011 všechna stanoviska, připomínky a podněty. Podle nich v květnu vytvoří pokyny pro zpracování návrhu územního plánu a ty pak v červnu předloží ke schválení Zastupitelstvu města Brna,“ konstatuje web na stránce věnované výstavě nového územního plánu.

Pravdivost těchto termínů potvrzuje i odbor magistrátní územního plánování a rozvoje, který územní plán řeší. „Tento harmonogram schválila Rada města Brna na svém zasedání 15. června 2010,“ upřesnila šéfka odboru Kateřina Leopoldová.

Zároveň však přiznává, že plán už není aktuální a město připravuje harmonogram nový. Jaké termíny nabídne, však není jasné. „Zatím na něm pracujeme, není ho proto možné zveřejnit,“ tvrdí Leopoldová.

A protože není k dispozici harmonogram nový, prezentuje město lidem údaje staré. Kromě Urban Centra na ně mohou narazit i v tiskové zprávě města z minulého týdne, ze které čerpají informace média. „Jako podklad nám posloužily údaje z Urban Centra,“ potvrdila vedoucí tiskového odboru magistrátu Soňa Haluzová.

Tisíce připomínek

Staré údaje jsou však podle náměstka brněnského primátora Ladislava Macka za současných okolností naprosto nesmyslné. „Připomínek a námitek, které mohou lidé podávat do 10. března, se zřejmě sejdou tisíce. Není proto možné předpokládat, že by je město zpracovalo za tak krátkou dobu,“ tvrdí Macek, který je za přípravu územního plánu odpovědný.

Navíc podle Macka není důvod spěchat. Město totiž může pokročit do další fáze přípravy územního plánu teprve poté, co své zásady územního rozvoje schválí Jihomoravský kraj. „Ten je začne projednávat zřejmě letos na jaře,“ upřesnil architekt Jaroslav Dokoupil z firmy ArchDesign, pod jehož vedením územní plán vzniká.

I kvůli této komplikaci město rozhodlo, že harmonogram změní. A přestože nové termíny ještě nechce zveřejnit, jedno datum už město upřesnilo. „Městské části se ke konceptu mohou vyjadřovat do konce letošního června,“ informoval Macek.

Stejnou informaci poskytl náměstek i starostům, kteří podle toho nastavili projednávání územního plánu na svých radnicích. „Teď se zabýváme hlavně besedami pro zdejší obyvatele. A na základě podnětů, které na těchto besedách zazní, se o tématu budeme poté bavit na radě městské části a v dubnu i na zastupitelstvu,“ popisuje své představy například starosta Bystrce Vladimír Vetchý. Podobně jako on je na tom většina dalších starostů.

Například v Novém Lískovci však situaci vidí ještě jinak. „Brno sice stanovilo, že se městské části mohou ke konceptu vyjádřit do konce června. My jsme ale pro tento termín nenašli oporu ve stavebním zákoně, takže raději podáme veškeré podněty do 10. března. Tedy stejně, jako lidé,“ uvedla starostka Nového Lískovce Jana Drápalová.

Podle ní totiž pro městské části platí stejná pravidla jako pro běžné obyvatele Brna. „Ke konceptu se tak mohou vyjádřit do patnácti dní od veřejného projednání konceptu,“ upřesnila Drápalová.

Veřejné projednání, jehož pravidla stanovuje stavební zákon, je naplánováno na 22. a 23. února. Konat se bude vždy od pěti hodin večer v sále Břetislava Bakaly. „Všechny další kroky, prostřednictvím kterých město koncept představuje, jsou nad rámec zákona,“ doplnil Macek.