Asi deset let se Medlánečtí vzpamatovávali z nové výstavby s několika tisíci obyvateli v lokalitě V Újezdech. Řešili kvůli tomu třeba problém s nedostatkem míst ve školce. Kvůli upravenému návrhu nového územního plánu Brna jim hrozí, že tentokrát bude situace ještě kritičtější. Oblast Technologického parku se má zastavět obrovským množstvím bytů. Na magistrát proto míří námitky a připomínky.

Deník Rovnost přináší přehled dalších podnětů a problematických bodů, s jejichž vymezením v upraveném návrhu plánu Brňané nesouhlasí. „Při projednání návrhu nového plánu se zdůrazňovala řada témat. Mezi nejvýznamnější patří zahrádky, modrozelená infrastruktura, nové plochy pro bydlení, ochrana zeleně, cyklostezky a doprava,“ vyjmenoval mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek.

DVOJNÁSOBEK. Dramatický nárůst obyvatel může potkat Medlánky. V Technologickém parku upravený návrh umožňuje budovy vysoké až osmadvacet metrů s lokální čtyřicetimetrovou dominantou. „Jde o devíti až desetipatrové domy, výjimečně i se čtrnácti podlažími. Některé odhady hovoří o navýšení obyvatel o pět, jiné až o sedm tisíc,“ shrnul starosta zhruba šestitisícových Medlánek Michal Marek. Vadí jim také rezerva pro silnici spojující Technologický park a řečkovické kasárny, která vede přes vyhledávanou rekreační oblast.

Nový územní plán Brna

Do 29. června mohou lidé posílat námitky a připomínky k upravenému návrhu nového územního plánu Brna.

Poté následuje fáze jejich vypořádání.

Upravený návrh zveřejní představitelé města příští rok.

Brněnští zastupitelé následně musí schválit nový plán.

Současný plán platí do konce příštího roku.

MEZI PANELÁKY. S další zástavbou už tak hustého sídliště v Líšni nesouhlasí místní. Dotýká se totiž šestice míst se zelení a hřišti. „Řadí je do kategorie plocha bydlení a smíšená obytná s možností bytové výstavby do výše až čtyřiceti metrů, což je podle nás nehorázný ústupek developerům a zrada obyvatel Líšně,“ kritizovala Alena Letochová ze Spolku pro kvalitní bydlení v Líšni. Požadují změnu na stabilizované plochy městské zeleně.

ROZČAROVÁNÍ. Aby na ně i okolní městské části pohlížel nový plán jako na obce, kde nesmí vzniknout výškové budovy, žádají zástupci okrajového Ořešína. Nedočkali se. „Šlo přitom o pět vět, které jsem připravil, aby je zapracovali do výrokové části plánu. Nedali tam vůbec nic. Plán tak na nás hledí stejně jako třeba na Medlánky, Žabovřesky či Líšeň,“ posteskl si tamní starosta Jan Levíček. Do upraveného návrhu Ořešínským nepromítli ani územní studii z loňského roku pro lokalitu Drozdí.

NA POSLEDNÍ CHVÍLI. Místo plochy pro sport s desetimetrovou výškou nově prostor pro pětipodlažní bydlení. S ním počítá upravený návrh místo současných tenisových kurtů a parkoviště v Rokycanově ulici v Židenicích. Podle obyvatelky Michaly Špačkové jde o podstatnou změnu na poslední chvíli. „Nikdo široko daleko o ní nebyl informován. Prakticky denně hovořím s místními a všichni jsou z návrhu velmi překvapení a vyjadřují velké rozčílení nad tím, že je nikdo neinformoval,“ uvedla.

TÉMĚŘ DESET TISÍC. Šest tisíc obyvatel a tři tisíce tři sta pracovních míst přibude v budoucnu podle Ondřeje Štauda ze Spolku za zdravé Řečkovice v lokalitě Řečkovických kasáren. Kromě zhoršení dopravní zátěže přinese zastavění jedné z devíti rozvojových lokalit na území města i další negativa. „Navrhujeme tam snížení výškové úrovně zástavby, změnu z kompaktní struktury na volnou a zvětšení plochy sportu. Tím se docílí i snížení hustoty a počtu obyvatel a tím i příznivější dopad na stávající obyvatele," řekl Štaud.

NEODPOVÍDÁ NYNĚJŠÍMU. Podél nové městské třídy Nová vodařská, která povede na sever i jih od Sokolovy ulice v Horních Heršpicích, vznikne podle místních bytová zástavba se zcela odlišným charakterem od blízkých domů. „Vadí nám, že bude znamenat naprosto neúměrné navýšení počtu obyvatel. Pro srovnání současných obyvatel Horních Heršpic je zhruba 1800, v prostoru u řeky má vyrůst bydlení pro až čtyři tisíce dalších obyvatel," poukázala místní Alena Tomková. Nové byty ještě zvýší už tak zahuštěnou dopravu.

DRAMATICKÝ NÁRŮST. Zástavbu ve dvou oblastech na okraji Jehnic navrhli omezit na poloviční variantu, upravený návrh s ní ale počítá v plné podobě. Podle Víta Krinčeva ze spolku Klidné Jehnice tam proto vznikne rozsáhlá výstavba domů a rozšíří se pila na úkor cenné louky, záboru zemědělské půdy a zeleně. „Společně se změnami v Ořešíně a přestavbou brownfieldu bývalého pivovaru to povede k velkému nárůstu počtu obyvatel. V Jehnicích jeden a půl násobek a v Ořešíně dvojnásobek," upozornil.