Kvanta plesnivého starého chleba či müsli se povaluje na chodníku za domem v Arménské. Nepořádek na sídlišti trápí místní obyvatele. „Starší dáma pravidelně hází jídlo z okna. Vidím to z mého bytu. Jednou jsem ji nachytala za domem, kdy vyšla s pytlem jídla. Varovala jsem ji, ať to hlavně nikam nesype, že to přiláká akorát potkany. Odpověděla ano a přede mnou to vysypala, tentokrát ke keři,“ řekla na místě reportérce Deníku Rovnost žena, která bydlí na tamním sídlišti. Představit se odmítla.

Zbytky potravin lidé odhazují na více místech v Bohunicích. Žijí v domnění, že nakrmí zvířata. „Neuvědomují si, že ve skutečnosti živí potkany, a že je to v rozporu s platnou vyhláškou,“ sdělil bohunický starosta Antonín Crha.

Provinilci zůstávají ve většině případů anonymní. „Lidé to spíše komentují a diskutují na sociálních sítích. Na radnici se s tím obrátí jen málokdo, nebo nikdo, takže na to řešení nemáme,“ dodal starosta.

Královopolské tunely. Ilustrační foto
Královopolský tunel bez kolaudace? Pomoct má snížení rychlosti

Podobné události mají na starosti brněnští strážníci. Podle jejich mluvčí Markéty Skřivánkové je zatím nikdo z bohunických obyvatel na problém s vyhazováním jídla na ulici neupozornil. „Každý, kdo odhodí zbytky jídla mimo popelnici, se dopouští přestupku proti veřejnému pořádku, konkrétně znečistění veřejného prostranství. Za tento přestupek mohou strážníci uložit na místě pokutu až deset tisíc korun. Ve správním řízení pak přestupci hrozí až dvacetitisícový postih," informovala mluvčí.

Zbytky pohozeného jídla vadí také obyvatelům v Brně-středu. „U nás ve Vídeňské ulici visí jídlo na šňůrách místo prádla, ale dotyčná paní prý jen krmí ptáčky,“ napsala například Dana Klouparová na facebook.

Pro sběr kuchyňského bioodpadu slouží v Brně hnědé popelnice. V Bohunicích stojí v Arménské, Lískovecké, Neužilově, Uzbecké ulici a v ulici Souhrady.

Nevšedním způsobem se snažili vyřešit problémy se zbytky jídla na sídlišti v Břeclavi. Lidé je nosili do voliéry se slepicemi, která stála mezi paneláky. Po pár měsících zvířata odstěhovali a na potravinové odpadky tam zbyl biotejner.