Pomáhají tak zdravotníkům z Fakultní nemocnice Brno, kteří se mohou soustředit na očkování. "Lékaři a zdravotní sestry samozřejmě očkují, ale někdo musí do státní databáze Ústavu zdravotnických informací a statistiky zapisovat lidi, kteří vakcínu dostali, jestli měli nebo neměli nějakou reakci," vysvětlil ředitel Hvězdárny a planetária Brno Jiří Dušek.

Administrace také pomůže udělat přehled v tom, kdy má úřad vyzvat poprvé naočkované, aby si přišli pro druhou dávku vakcíny. "Mezi svátky naši zaměstnanci nastoupili do fakultní nemocnice a prošli jednoduchým kurzem, jak ovládat databázi," popsal Dušek.

Zelný trh v Brně. Ilustrační foto
Sezona na Zelném trhu s více prodejci. Brzdí ji ale covidová opatření

Zaměstnanci hvězdárny nemocnici pomohli před koncem minulého roku. Od příštího týdne také pomohou v očkovacím centru, které bude na brněnském výstavišti. "Možná to nebudou jediní dobrovolníci, které budeme potřebovat. Zatím jsme nikoho neoslovovali, ale nevylučujeme to," poznamenala v úterý mluvčí nemocnice Veronika Plachá.

Data o očkovaných jsou osobní údaje, proto všichni zaměstnanci hvězdárny podepsali s nemocnicí smlouvu. "Navíc databáze funguje tak, že všechny úkony, které tam člověk provádí, jsou zaznamenávány. Je tedy velice snadno dohledatelné, co tam který člověk dělal," doplnil Dušek.

Pomoc nabídl právě ředitel hvězdárny Jiří Dušek řediteli fakultní nemocnice Jaroslavu Štěrbovi. Ten ji přijal. "My jsme zavření. Sice připravujeme nějaké programy na dobu až otevřeme, ale na druhou stranu je provoz, jak já říkám 'na autopilota'. Zaměstnanci zas tak vytížení nejsou, takže pomáháme v nemocnici," dodal Dušek.