Pod Juliánovským náměstím se také objeví nové jímky schraňující vodu, která na náměstí naprší. Ta poté poslouží k údržbě zeleně v městské části Židenice.

Nové vodní prvky už míjejí rodiny v parku v Lužánkách. Tamní dětské hřiště po úpravách doplňuje umělý potůček, který poslouží k osvěžení převážně těm nejmenším. Dospělí využijí nedaleké nově nainstalované mlžítko. „V lužáneckém parku přidáme ještě jedno mlžítko. Lidé se také brzy dočkají mobilního rozprašovače vody, u kterého se mohli už loni ochladit na náměstí Svobody,“ uvedla za Veřejnou zeleň města Brna Kateřina Novotná. Nyní správci zeleně vyřizují povolení.

Mapa pítek na webu

Svou žízeň při procházce mohou Brňané bez obav uhasit u více než dvaceti veřejných pítek v ulicích města. Kde všude se nacházejí, zájemci zjistí na internetu. Interaktivní mapu pítek vytvořili loni studenti z projektu Studentské Brno.

Podle zástupců Veřejné zeleně je kvalita vody z pítek nyní dobrá. Zároveň ale apelují na to, aby lidé vodou šetřili. „Pítka nejsou na okrasu. Lidé by je ale neměli pouštět zbytečně,“ upozornila Novotná. Doufá také, že se k těmto vodním prvkům přes léto lidé zachovají ohleduplně. „Poškozená pítka totiž musíme vždy odstavit a poté opravit,“ upozornila Novotná.

Parnas mimo provoz

Letní osvěžení nyní neposkytnou dvě velké kašny v centru Brna. Kašna na náměstí Svobody i známý Parnas na Zelném trhu totiž aktuálně procházejí opravami. Fungovat mají znovu ještě letos v létě. Tryskající vody z kašny na náměstí Svobody se lidé znovu dočkají už na konci června, kdy skončí rekonstrukce vnitřních technologií vodního díla.

Oproti tomu koloběh vody v Parnasu technici znovu spustí až na konci letošního léta. „Opravy měly být původně hotové také v červnu. Práce ale bohužel zpomalil chladný a deštivý květen,“ vysvětlila mluvčí Brna-středu Kateřina Dobešová.

Osvěžení v Brně:

- kašna na Juliánovském náměstí: 9 pramenů ochladí a zvlhčí vzduch, podzemní nádrže budou schraňovat vodu pro zalévání zeleně v městské části

- nový umělý potůček a mlžítko v lužáneckém parku: poskytnou osvěžení v těsné blízkosti dětského hřiště

- 24 pítek: stojí v parcích nebo v blízkosti turisticky atraktivních oblastí, lidé je najdou ve speciální mapě na internetu

- Parnas mimo provoz: opravy známé kašny na Zelném trhu skončí až po letních prázdninách