Známky poněkud jiného druhu čekají ve sklenících. „Rozestavěli jsme zde rámy s názvy zemí, za kterými rostou vždy rostliny pro daný stát typické," vysvětluje zvolenou výzdobu ředitelka botanické zahrady Magdalena Chytrá. Návštěvníky tak výzdoba upozorňuje například na státy typické pro banánovníky, kaktusy a další rostliny, které ve čtyřech přístupných sklenících rostou.

Návštěvníků je v sobotním dopoledni ve sklenících poskrovnu. Lidi sem ovšem táhnou i rostliny, které nejsou nikde vystavené. „Zvláštní pobočku tu má Česká pošta. K výstavě připravila pamětní razítko. Když jsme ji pořádali před devíti lety, byl na razítku kaktus. Tentokrát je to orchidej," vyzdvihuje další lákadlo ředitelka Chytrá.

Právě vášeň pro sběratelství známek přilákala do skleníků i Vladislava Škrobárníka. „Přišel jsem sem nafotit květiny pro manželku, která je po operaci. Zastavil jsem se ale také pro známky," vysvětluje své motivy.

Škrobárník se filatelii věnuje už od malička. „Jako jedny z prvních jsem začal sbírat známky s medvědy. Dneska mám už řadu kolekcí. Sbírám ale také jiné věci, třebas mince," říká.

Z výstavy v botanické zahradě si kromě pamětního razítka České pošty odnáší i známky, které s květinami nesouvisí. „Našel jsem tu sadu známek Korunovační klenoty ze třetí tiskové desky. Ta mi právě ve sbírce chybí. Vytvořili ji manželé Knotkovi, kteří se zabývají květinovými motivy," popisuje svůj nejnovější úlovek Škrobárník.

Mimořádnou pobočku České pošty vede Irena Řeháčková. „Lidi nejvíce zajímají právě květinové známky a pak také naše razítko. Mohou si tu nechat poštu i poslat. Někteří filatelisté to tak i dělají," říká.

Výstava ve sklenících zahrady potrvá až do neděle 19. února. Zájemci o zvláštní razítko s orchidejí si ale pro něj mohou přijít už jen ve čtvrtek. Jiné dny zvláštní pobočka České pošty ve skleníku nefunguje.