Do veřejné výzvy, kterou vyhlásili na konci dubna, se přihlásilo celkem 116 tvůrců. „Původně jsme měli v plánu polepit pouze dvacítku vybraných přístrojů. Překvapil nás a taky mile zaskočil zájem ze strany veřejnosti, a hlavně kvalita děl, která se nám sešla. Proto jsme nakonec počet dokonce dvojnásobně navýšili,“ uvedl generální ředitel brněnského dopravního podniku Miloš Havránek.

Zcela novou podobu tak bude mít třetina brněnských automatů, těch je po celém městě dohromady 156. Polepeny jsou boky přístrojů, součástí každého díla je i QR kód. Po jeho načtení se v mobilu zobrazí jméno autora, případně další informace. „Dlouhodobě bojujeme s projevy vandalismu na jízdenkových automatech. Z naší zkušenosti vyplývá, že pokud má daný přístroj polep, vandalové jej tak často neničí. Budeme tedy doufat, že v nové, zkrášlené podobě zůstanou automaty co nejdéle a budou dělat radost cestujícím a kolemjdoucím,“ doplnil Havránek.

Do výzvy se zapojili jednotlivci, žáci základních škol, ale i profesionální umělci. „Výběr konkrétního tématu byl čistě na nich. Někteří pracovali na tabletu, jiní využili možnost klasické koláže, kresby či malby, někdo techniky kombinoval nebo posílal autorské básně. Poté, co budou všechna díla vylepena, vznikne jejich souhrnná mapa, ke stažení bude na webových stránkách dopravního podniku,“ zakončila mluvčí dopravního podniku města Brna Barbora Doležalová.