Podobné sošky – loutky sloužily šamanům k různým performancím a jako lapače duchů. „Moravské zemské muzeum se v roce 130. výročí tohoto důležitého nálezu rozhodlo upozornit na šamanovu loutku pamětní deskou," sdělil generální ředitel muzea Jiří Mitáček. Autorkou laminátové desky je Irena Armutidisová.

Radiokarbonové datování z oxfordské laboratoře určilo stáří nálezu na zhruba čtyřiadvacet tisíc let, reálné stáří může být ještě o tři až čtyři tisíce let vyšší. „Ocitáme se tedy na sklonku éry lovců mamutů s kulturou zvanou gravettien a právě tento nález dovolil poodhalit taje jejich duchovního života,“ přiblížil archeolog Martin Oliva z Moravského zemského muzea.

V pondělí začal Mezinárodní strojírenský veletrh. Na brněnském výstavišti potrvá až do pátku.
Začal strojírenský veletrh: robot v Brně přesouvá palety i montuje drobné díly

Předměty bezprostředně po nálezu ležely pětasedmdesát dní v dřevěné pracovní boudě, než je vyzvednul profesor německé techniky a vynikající mineralog a botanik Alexander Makowsky. „V místě objevu nechal vyhloubit jámu o ploše osmi metrů. Ve spraši, okrem probarvené do červena, narazil v hloubce 4,5 metru na metrový kel, spočívající na mamutí lopatce,“ zmínil Oliva.

Ústřední význam má lebka a části obou stehenních kostí staršího muže nesoucí jasné stopy kostního zánětu. Podle odborníků musel být vrozený, takže pohřbený muž po celý život trpěl značnými bolestmi. „Právě z takových psychicky zkoušených jedinců se podle etnohistorických záznamů rekrutovali šamani, čili lidé domněle schopní komunikace s duchy v zájmu svého společenství. Umožňuje jim to stav transu, navozený drogami, rytmem bubnování nebo právě bolestí,“ poznamenal Oliva.

Brněnské výstaviště se v sobotu hemžilo stovkami nadšenců vojenské historie. Ti zaplnili pavilon Z, ve kterém se uskutečnila tradiční burza vojenských předmětů a suvenýrů.
Burza pokladů z válek: brněnské výstaviště patřilo vojenské historii, podívejte

Tomu odpovídají nalezené milodary. Třeba ohlazený konec sobího parohu je zřejmě paličkou na buben a dvě mezikruží z opuky jsou typickými šamanskými kruhy známými ze Sibiře. Vyniká pak právě zmíněná souška z mamutoviny.