Čtyři mláďata sovic sněžných už zájemci spatří ve voliéře v expozici Beringie. „Samice Helga se starala o tři malé sovice už loni. Byli to ale její první potomci a bohužel nepřežili. Letos si k vylíhnutí a péči o mláďata vybrala jiné místo a zatím to vypadá, že je vše na dobré cestě,“ uvedl kurátor chovu ptáků brněnské zoo Petr Suvorov.

Naposledy se v zoo podařilo sovice úspěšně ochovat v roce 1998. „Letošní snůška čítala celkem sedm vajec, pět mláďat se vylíhlo a přežily čtyři," doplnil mluvčí brněnské zoo Michal Vaňáč. Potomci se narodili chovnému páru Hugovi a Helze.

Ptačí mláďata lidé nyní spatří také v Exotáriu brněnské zoo. Tamní skupina vaz velkých, největších afrických papoušků, se rozrostla o tři mláďata. „Celá skupina nyní čítá osm jedinců," zmínil Vaňáč. Podle něj je brněnská zahrada jedinou evropskou zoo, ve které se tito papoušci letos narodili.

Vazy v brněnské zoo chovají skoro dvacet let. „Vaza je nesmírně zajímavý druh. Samici v době rozmnožování silně opelichá hlava, takže je vidět žlutooranžová kůže, zatímco samci pelichají po těle. Lidé nám pak často volají, protože si myslí, že jsou papoušci nemocní a něco se jim stalo,“ popsal Suvorov.

Nynější skupina vaz velkých v brněnské zoo kromě nově narozených trojčat čítá jednu samici a čtyři samce. Papoušci se mohou dožít až padesáti let.