Potrubí je v současné době mimo provoz. Důvodem je havárie z loňského dubna, při které se bez vody dočasně ocitla téměř třetina města. Problémy s dodávkou vody tehdy musely řešit také dvě brněnské nemocnice. „Jeho stávající nefunkčnost může při významnější poruše na vodovodní síti v Brně vést k výrazným výpadkům v dodávkách pitné vody,“ vysvětlila důvody rekonstrukce brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Stavba se uskuteční přímo v kolektoru, pro vstup využijí dělníci šachtu v parku za Domem umění. Opravy si tedy nevyžádají žádná dopravní omezení. Stavební práce vyjdou na necelých pětašedesát milionů korun. Hotovo má být do konce roku. „Lhůta pro dokončení je stanovena na čtyřicet týdnů. Dohromady dojde k výměně 1432 metrů vodovodu. Sektorovou veřejnou zakázku na stavební práce získala společnost YUCON CZ,“ uvedl městský radní pro investice David Grund.

Obnova čeká kromě vodovodu také parovodní potrubí, které se změní na horkovodní. Z brněnských ulic tak postupně zmizí legendární kouřící značky. Jedná se však pouze o parovodní směs rozpouštějící se ve vzduchu. „Výměna je v plánu do roku 2027,“ nastínila mluvčí Tepláren Brno Renata Diatková.