Bezplatnou možnost přenocování mají lidé bez domova u Diecézní charity v Bratislavské ulici. Je největší v Brně. Přespat tu můžou ti, kteří nechtějí využít jinou ze standardně nabízených pobytových služeb. „Lidé tu mají možnost přečkat noc v teple a bezpečí. Součástí služby je teplý nápoj a židle na sednutí,“ přiblížila princip nočního krizového centra Horáková.

V budově v Bratislavské je také denní centrum a noclehárna. Přespání tu vychází na třicet korun za noc, což je nejnižší cena v Brně. Noclehárna návštěvníkům poskytuje celkem čtyřiatřicet míst, deset z nich je určených pro ženy a zbylých dvacet čtyři pro muže. „Návštěvníci tu můžou přespat v posteli, dát si sprchu a ohřát donesená jídla. S obsazeností centra ani noclehárny nemáme problém, už teď máme skoro všechny postele zamluvené. Spousta klientů se sem pravidelně ráda vrací,“ doplnila Horáková.

Mateřská škola v nově vznikající čtvrti Nová Zbrojovka bude mít kapacitu maximálně pětadvacet dětí. Do přilehlé základní školy bude chodit více než osm set školáků.
Nová Zbrojovka bude mít školku pro osm set dětí. Dříve, než tam budou byty

Brněnští bezdomovci mohou také navštívit krizové centrum v Masné ulici, které spravuje Městské středisko krizové sociální pomoci, nebo další v Mlýnské. O to se stará Centrum sociálních služeb Josefa Korbela. Podmínky přenocování jsou velmi podobné jako v centru v Bratislavské.

Ruku v ruce jde terénní služba svatého Františka, která pod Diecézní charitu spadá. Ta bezdomovce v brněnských ulicích vyhledává a přesvědčuje k bezpečnému přenocování. Chce tak zamezit jejich riziku ohrožení na životě a zdraví.

Zdroj: Deník/Kristýna Komárková

Poskytované služby lidem bez trvalého zázemí vítá i mluvčí brněnské městské policie Jakub Ghanem. „Strážníci o možnosti přenocování v teple a bezpečí informují lidi bez domova po celý rok. V zimě je dokonce posílají na místa, kde se mohou zahřát horkou polévkou. Pokud vidí zájem, tak jim dají i letáčky s pomocnou adresou center,“ přiblížil Ghanem.

KRISTÝNA KOMÁRKOVÁ