Bezplatnou možnost přenocování mají lidé bez domova u Diecézní charity v Bratislavské ulici. Je největší v Brně. Přespat tu můžou ti, kteří nechtějí využít jinou ze standardně nabízených pobytových služeb. „Lidé tu mají možnost přečkat noc v teple a bezpečí. Součástí služby je teplý nápoj a židle na sednutí,“ přiblížila princip nočního krizového centra Horáková.
V budově v Bratislavské je také denní centrum a noclehárna. Přespání tu vychází na třicet korun za noc, což je nejnižší cena v Brně. Noclehárna návštěvníkům poskytuje celkem čtyřiatřicet míst, deset z nich je určených pro ženy a zbylých dvacet čtyři pro muže. „Návštěvníci tu můžou přespat v posteli, dát si sprchu a ohřát donesená jídla. S obsazeností centra ani noclehárny nemáme problém, už teď máme skoro všechny postele zamluvené. Spousta klientů se sem pravidelně ráda vrací,“ doplnila Horáková.

Brněnští bezdomovci mohou také navštívit krizové centrum v Masné ulici, které spravuje Městské středisko krizové sociální pomoci, nebo další v Mlýnské. O to se stará Centrum sociálních služeb Josefa Korbela. Podmínky přenocování jsou velmi podobné jako v centru v Bratislavské.
Ruku v ruce jde terénní služba svatého Františka, která pod Diecézní charitu spadá. Ta bezdomovce v brněnských ulicích vyhledává a přesvědčuje k bezpečnému přenocování. Chce tak zamezit jejich riziku ohrožení na životě a zdraví.
Poskytované služby lidem bez trvalého zázemí vítá i mluvčí brněnské městské policie Jakub Ghanem. „Strážníci o možnosti přenocování v teple a bezpečí informují lidi bez domova po celý rok. V zimě je dokonce posílají na místa, kde se mohou zahřát horkou polévkou. Pokud vidí zájem, tak jim dají i letáčky s pomocnou adresou center,“ přiblížil Ghanem.
KRISTÝNA KOMÁRKOVÁ