Jedno z největších vědeckých a výukových center CEITEC Masarykovy univerzity otevře příští pátek v areálu univerzitního kampusu v brněnských Bohunicích. Jeho vybudování a uvedení do provozu stálo přes pět miliard korun. „Nabídne špičkové zázemí pro šest set vědců. Ti se zaměří například na bádání v oblasti molekulární medicíny, lidského mozku, ale i na nanotechnologie," popsala zaměření centra mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.

Právě výzkumné parky zaměřené na přírodovědu a medicínu podle ekonomických analytiků přitáhnou do Brna nové firmy a s tím související nová pracovní místa. „Firmy navážou na výzkumy vědců. Díky vzájemné spolupráci mohou nová zjištění převést do praxe. Pokrok vědy tak pocítí i normální lidé. Věda a výzkum je v dnešní době velmi důležitá. Je v nich budoucnost ekonomiky," myslí si ekonomický analytik Michal Kozub.

Zapisovat Brno do povědomí velkých investorů a firem podle něj pomohou také vědecká centra zaměřená na techniku. Jedno takové, AdMaS, chystá otevřít Vysoké učení technické do konce letošního roku. Zkoumat a testovat se v něm ale mělo začít už v červnu.

Nejen kvůli zpoždění jej samo ministerstvo školství označilo za rizikový. „Nebyly dodržené termíny pro nákup přístrojů a pro nábor zaměstnanců. Projekt prošetřovala také policie," zdůvodnil před časem obavy Radek Melichar z tiskového odboru ministerstva.

Obavy o budoucnost projektu mají také jeho první zaměstnanci. „Stojí na rozcestí, jestli bude opravdu plnohodnotným výzkumným centrem anebo se vydá cestou příležitostného výzkumu lidí z jednotlivých ústavů," řekl Brněnskému deníku Rovnost zdroj, který si nepřál uvést jméno a situaci v centru dobře zná.

Ředitel centra Zdeněk Dufek, jehož jmenování vzbudilo diskuzi kvůli tomu, že je zároveň šéfem jihomoravských sociálních demokratů, ale slibuje, že k dalším komplikacím nedojde. „V listopadu bude kolaudace. V lednu začneme naplno," tvrdil. Připustil ale, že většina z přibližně dvou set zaměstnanců jsou skutečně vyučující a doktorandi působící na Vysokém učení technickém.

Uni­verzity nepodporují jen přírodní vědy a techniku. V září Masarykova univerzita otevře také centrum výzkumu v oblasti školního a inkluzivního vzdělávání. Podle ekonomů ale sociální centra nejsou tolik perspektivní. „Je složitější je propojit s komerčním využitím," vysvětlil Kozub. Podle něj tak mohou mít problém s pozdějším financováním. „Poté, co jim vyprší prvotní dotace se musí živit z vlastních výzkumů," doplnil analytik. Může jim tak hrozit, že se dostanou do podobné situace jako výzkumné centrum Fakultní nemocnice u svaté Anny ICRC.