„Ty budou přímo v bytech. Jeden člověk může hlídat až čtyři děti včetně vlastního. Je to jistá alternativa ke klasickým mateřinkám,“ řekla jihomoravská radní Marie Cacková.

Pilotní projekt domácích školiček už slavil úspěch v Praze. Jihomoravští radní proto na jeho podporu schválili 650 tisíc korun. „Jediné, co musí zájemce o otevření dětského klubu udělat, je přihlásit se do Kurzu pro odborné pečující. Ten bude v Brně na podzim pořádat občanské sdružení Prostor pro rodinu,“ vysvětlila Cacková. Přihlásit se podle ní může kdokoliv.

Účastníci kurzu se dozví řadu užitečných informací z oblasti pedagogiky, zdravovědy, psychologie, komunikace s dětmi nebo ekologie. „O kurz byl v Praze veliký zájem. Absolventi si ho velmi pochvalovali. V Brně bude školení v září nebo v říjnu. Na detailech teprve pracujeme,“ řekla Gabriela Sochorcová ze sdružení Prostor pro rodinu.

Provozovatelé domácích školek budou podle Cackové zatím pracovat na živnostenský list. „Počítáme s tím, že ministerstvo práce a sociálních věcí jednou prosadí takzvaný prorodinný balíček. Jeho součástí je i jasná definice vzájemné sousedské pomoci, která tento typ hlídání upraví,“ tvrdí radní.

Dotyční proto zatím budou muset dodržovat normy podle živnostenského zákona. Například cena za hlídání bude záviset na každém provozovateli. „Domácí školičky budou ale podstatně levnější než soukromé. Stanovíme nejspíš nějaké cenové limity,“ tvrdí Cacková.

Nápad domácích školiček se líbí například Ivetě Maťátkové z Brna. „Mám malé děti, takže je mi už jedno, jestli hlídám dvě nebo čtyři. Náš byt je prostorný, za domem je hřiště. O zřízení školky budu uvažovat. Kromě toho najít školku pro děti je pro mě skoro nemožné,“ postěžovala si Maťátková.

Dostačující počet míst

Podle Zuzany Gregorové z tiskového střediska brněnského magistrátu je ale celkový počet míst v mateřinkách ve městě dostačující. „V mateřských školách, které zřizuje město nebo městské části, je dostatek míst pro všechny šestileté, pětileté i čtyřleté děti. Horší je to s dětmi tříletými. Školky mohou přijmout pouze polovinu z nich,“ řekla Gregorová s tím, že je v Brně přes sto třicet školek, které navštěvuje víc než deset tisíc dětí.

Situace se však v jednotlivých městských částech liší. „V minulých letech jsme rozšířili kapacitu školek o pětasedmdesát míst. Většině žadatelů proto můžeme v současnosti vyhovět,“ tvrdí například starosta Žabovřesek Marek Šlapal.

Jinak je tomu třeba v Jundrově. „Na počet dětí školky nepostačují. Stávající mateřskou školu chceme rozšířit. Podali jsme už žádost o dotaci na magistrát. Na její vyřízení ale stále čekáme,“ uvedla starostka Jundrova Ivana Fajnorová.

Nad tím, jak zvýšit za nízkou cenu počet míst v mateřince uvažovali i v Novém Lískovci. „Uvolnilo se nám patro v základní škole. Učebny předěláme pro potřeby mateřinky. Dvě třídy pro padesát dětí proto otevřeme hned v září,“ řekl ředitel Základní školy Svážná Petr Punčochář s tím, že do budoucna uvažují o dalším rozšiřování.

HELENA ČTVRTEČKOVÁ
LENKA TŮMOVÁ