Strom si každý rok vybírá podle původu. Na něm si zakládá i prodejce Michal Servus. „Máme pravé moravské stromky. I kvůli tomu máme své zákazníky," zamyslel se prodejce. Lidi ale láká i na další nabídku. „Prodáváme stromky, které moc nevyrostly pod názvem Kalouskovy stromečky. Stojí do sta korun," upozornil Servus.

Zájem o malé stromky potvrzuje také Jiří Lysák, který stromy nabízí ve více městských částech. „Letos je největší zájem o menší kusy. To je novinka, loni to tak nebylo," řekl Lysák.

Zahraje Kamelot

Kromě toho láká i na způsob prodeje. „V Bohunicích bude od příštího úterý prodávat frontman skupiny Kamelot Roman Horký. Zákazníky potěší hrou na kytaru a příběhy o stromech," upozornil Lysák.

V jiných městských částech se lidé do nákupu stromků nehrnou. „Máme jedno prodejní místo u nákupního centra Vysočina. Zatím ale nikdo nemá zájem," informoval Jan Klement z oddělení životního prostředí brněnských Řečkovic. Podle prodejce z Komenského náměstí v centru Brna je ještě brzo soudit. „Teprve jsme začali. Největší nápor čekáme těsně před Štědrým dnem. Druhy se letos prodávají všechny. Každý má plusy i minusy. Pichlavý smrk se například hodí k rodinám s malými dětmi, aby nekradly čokoládové ozdoby. Jedle nejdéle vydrží, ale u topení schne. Borovice je nejlevnější a nejvíc voní," vypočítal muž.

Lidé, kteří si na řezané stromky nepotrpí, mají i jiné možnosti. „S přítelem si koupíme strom v květináči a na jaře ho vysadíme v lese," svěřila se studentka Jana Záluská.

Vybraná místa, kde se dá v Brně koupit stromek.
PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNĚTE!