Jedním z nich byl i Jiří Fajkus ze společnosti Real Spektrum. „Toto setkání bylo první, takže jsme zatím jen navrhli témata a okruhy, kterým se budeme věnovat na dalších jednáních. Můžu ale říct už předem, že mě čtvrteční setkání potěšilo. Všichni ti lidé to dělají dobrovolně a já z nich cítím chuť do práce. A to je přesně to, co Brno potřebuje,“ řekl Fajkus.

I když se KERM často přirovnává ke skupině MOZEK, kterou zřídil Jihomoravský kraj pro řešení ekonomické krize, brněnský primátor Roman Onderka taková srovnání odmítá. „Brno už mozek má. KERM jsme nezřídili kvůli finanční krizi, nemá řešit, kolik a kde v rozpočtu ušetříme. Má nám dát strategický pohled na to, kam bude město směřovat do budoucna,“ uvedl Onderka.

Přestože město tvrdí, že KERM Brnu pomůže, odborníci jsou skeptičtější. MOZEK, který vznikl asi před půl rokem, se totiž podle jejich názoru neosvědčil a o užitečnosti KERMu zatím pochybují. „Nevím o ničem, v čem by MOZEK kraji pomohl. Slyšel jsem o něm jen v době, kdy vznikl, a pak už nic. Připadá mi, že je úplně k ničemu a že to byl jen takový politický tah,“ myslí si ekonom Ondřej Moravanský ze společnosti Cyrrus.

Z KERMu má zatím rozporuplné pocity. „Je samozřejmě dobře, že se město snaží o nějakou koncepci do budoucna, ale jako občan se můžu ptát, proč zakládat nějaké nové orgány, když tu určitě mám dost úředníků, kteří to samé už nějakou dobu řeší,“ dodal Moravanský.