Po pondělním večerním jednání je pravděpodobné, že ODS a ANO koalici spolu se sociálními demokraty a lidovci skutečně utvoří. „Dohodli jsme se, že se domluvíme. Pokračovat budeme v úterý odpoledne jednáním o personálním rozložení rady,“ řekl po pondělní schůzce primátor za ANO Petr Vokřál.

Podle politologa Michala Pinka bude spolupráce hnutí ANO a občanských demokratů stabilní. „Jak ale bude ODS vysvětlovat svým voličům, že se profilovala jako jediná rozumná alternativa ANO a nakonec je podporuje, je otázka,“ konstatoval Pink.

Lídryně brněnské kandidátky občanských demokratů Markéta Vaňková vysvětluje kroky strany nutností prosazovat volební program. „Proti hnutí ANO se na celostátní úrovni konstantně vymezujeme. V komunální politice však jde především o prosazování priorit,“ reagovala.

Zdroj: Deník/Pavla Hloušková

Pondělní jednání• Na brněnské radnici se v pondělí k jednání o budoucím vedení města sešlo hnutí ANO, ODS, lidovci a ČSSD. Předběžně se dohodli na spolupráci.
• Politici projednali i některá sporná témata, například že by mohlo být oprávnění pro rezidenty v systému rezidentního parkování v pilotní fázi zdarma.
• Jednání mezi zástupci stran pokračují v úterý.


S postupem brněnské organizace souhlasí i celostátní vedení strany. „Celý tým brněnské ODS v čele s Markétou Vaňkovou má plnou důvěru předsedy Petra Fialy. Hledají nejlepší řešení, jak naplnit náš program a slib, který jsme dali voličům,“ reagovala na kritiku mluvčí občanských demokratů Jana Havelková.

K jednání o vládě nad Brnem v pondělí přizvalo hnutí ANO i Piráty. „Primátor nám nabídl možnost se koalice účastnit, ale mimo radu města. To jsme odmítli,“ řekl lídr Pirátů Tomáš Koláčný.

Po pondělním jednání je však nejpravděpodobnější, že v koalici Piráti nebudou. „Řekli, že koalici nebudou podporovat zvenku. Předpokládáme proto, že o koalici budeme jednat bez nich,“ uvedl lídr ANO Petr Vokřál.

Lidovci už dříve sdělili, že mají v budoucí radě města zájem o školství, sport, zdraví a bydlení jako dosud. Navíc stojí i o životní prostředí.