Zachránit se přes tento kontakt dají i zvířata žijící ve volné přírodě. S odborníky mohou lidé probrat například také podezření na týrání zvířat a další témata. „Možnost záchrany si zaslouží každé zvíře. Při provozu koňské záchranky jsme se setkávali se situacemi, kdy majitelé ostatních zvířat nemohli zajistit jejich záchranu a transport. Proto jsme začali uvažovat o nějakém komplexním systému a službě,“ sdělil v neděli na brněnském výstavišti při Národní výstavě hospodářských zvířat Pavel Čechovský. Zakladatel záchranných služeb Pet & Horse Emergency a iniciátor projektu Zvíře+.

Ten už nabízí mobilní aplikaci, která uživatelům poskytuje první pomoc v případě řešení situací spojených se zvířaty. Například jde-li o pokousaného psa, nemocnou kočku nebo autem sraženou srnu. Funguje i v offline režimu a nabízí také možnost zaslání SMS s přesnou polohou tazatele. Je zdarma, stejně jako bude volání na linku nového dispečinku.

Protest proti pokusům na zvířatech na náměstí Svobody v Brně.
Protest v Brně proti pokusům na zvířatech: Nepatřím do laboratoře, ozdobili psa

Společně s ním je novinkou možnost přivolání sanitky pro domácí mazlíčky. Výjezd a zásah záchranáře případně veterináře jsou už zpoplatněné. Systém této služby je nově propojený také s jednotkami Integrovaného záchranného systému. Dispečink bude sídlit v Brně. „Nechceme brát veterinářům práci a jejich klienty. Nastupujeme v případě, kdy si lidé nevědí rady a nemohou se dovolat pomoci. To se týká zejména situací v nočních a brzkých ranních hodinách. První zvířecí dispečink na jihu Moravy by měl začít fungovat letos v létě. V případě nutnosti vyjede sanitka, která zvíře dopraví na odborné pracoviště. V kraji máme nasmlouvané tři spádové veterinární ordinace, které fungují nonstop,“ upřesnila manažerka projektu Zvíře+ Soňa Karaivanova.

Dodala, že zvířecí sanitka už začala pod hlavičkou unikátního projektu, který nabízí ucelený komplex služeb, jezdit. Nejčastěji v kraji převáží psy, kočky, morčata a také exotická zvířata.