Švachula je nyní ve vazbě, když čelí podezření z podvodů při sjednávání veřejných zakázek. Zatčen byl po policejní razii, ke které na radnici městské části došlo na konci minulého týdne. „Po policejní razii se nám, krom zvolení nových radních, podařilo uskutečnit několik kroků. Sestavili jsme výbor pro minimalizaci korupčních rizik, plánujeme hloubkovou vnitřní kontrolu investic městské části a chceme také přizvat vnější orgány, které nám s kontrolou pomohou,“ uvedl starosta Brna-středu Vojtěch Mencl.

Nově zvoleným radním v oboru investic a správy rodinných bytů je Ivo Komárek. „Mým prvním krokem bude snaha o hloubkovou kontrolu toho, v jakém stavu obor investic je. O dalším, dlouhodobém postupu budeme jednat na radě. Ta situace je velmi netypická a nová pro všechny z nás a nyní není možné říct více o tom, jak bude moje působení v této pozici vypadat,“ uvedl Komárek. Pro jeho zvolení na pozici radního pro investice bylo šestadvacet z pětačtyřiceti zastupitelů.

Nově zvolenou radní, která bude svou funkci vykonávat bez portfeje je Ludmila Oulehlová. Z pětačtyřiceti hlasů jich členka hnutí ANO získala při hlasování zastupitelstva čtyřiadvacet, tedy jen o jeden více, než bylo pro zvolení nutné. „Mé první kroky v radě budeme teprve projednávat, protože celá situace je velmi hektická. V radě se chci věnovat zejména zvelebování veřejných prostorů,“ svěřila se Oulehlová.

Zasedání zastupitelstva provázela některá vášnivá prohlášení. Vystoupil například bývalý zastupitel Tomáš Řepa, který apeloval na to, aby spolu s odvolaným Švachulou odstoupili také ostatní členové zastupitelstva, kteří působili v minulé koalici, za jejíž vlády mělo k podvodům, ze kterých je Jiří Švachula a čtyři další lidé obviněni, dojít.