Do tunelu silničáři úplně zakážou vjezd od července do srpna. „Bohužel ho nemůžeme opravovat po částech,“ sdělil ředitel brněnské pobočky Ředitelství silnic a dálnic David Fiala. Přesné objízdné trasy zatím nesdělil.

Řidiči se obávají komplikací. „Husovickým tunelem jezdím obvykle domů, tedy na dálnici D1 směrem na Ostravu. Všechny ostatní cesty ven z města jsou plné. Když ho uzavřou, budu radši jezdit dopoledne nebo pozdě večer,“ sdělil Pavel Golasowski, který v Brně studuje.

Podle ředitele brněnského dopravního podniku Miloše Havránka bude mít kvůli uzavírce zpoždění městská doprava. „Situace bude podobná jako u uzavírky Zábrdovického mostu, kdy mají zpoždění linky 25 a 26. Tentokrát se doprava přesune na Provazníkovu,“ vysvětlil.

Už od března začnou omezení kvůli opravě mostu v Hradecké ulici poblíž vlakového nádraží v Králově Poli. Práce potrvají až do července.

Od dubna do září stavbaři zcela zakážou vjezd na most městského okruhu v Žabovřeské ulici. „Uzavřeme rampu směrem do města. Se zástupci dopravního podniku ještě probereme nejlepší objízdné trasy, které poslouží i pro zajištění obslužnosti hromadnou dopravou,“ objasnil ředitel silničářů Fiala.

Dopravní komplikace způsobí i opravy tramvajových tratí. „Od dubna do listopadu budeme pracovat v Bubeníčkově ulici. Od července do srpna vyměníme koleje v Jedovnické v úseku od Ostravské po Novolíšeňskou ulici. Omezení se dotknou tramvaje linky 8,“ uvedl ředitel dopravního podniku Havránek.

Dopravní komplikace v Brně způsobí i výměny vodovodů a kanalizací. Vodaři budou od června až do září 2020 pracovat v Lužánecké ulici. „Rekonstrukci koordinujeme i s výměnou plynovou. O podobě uzavírek zatím jednáme,“ informoval generální ředitel Brněnských vodáren a kanalizací Jakub Kožnárek.

Představitelé Brna chtějí letos lidi o omezeních především lépe informovat. „Brňané dostanou do schránek letáky, na sloupech budou informační tabule. Chceme se domluvit i s rádii, aby vysílala krátké spoty s informacemi o uzavírkách a objízdných trasách,“ vysvětlil náměstek primátorky Robert Kerndl. Lidé se informace dozvědí také na webu města, sociálních sítích či na stránkách www.doprava-brno.cz

Dostatečně obeznámit lidi s dopravou je důležité podle krajského koordinátora Besipu Pavla Čížka. „Vzhledem k tomu, co lidi v Brně čeká, by mělo být komunikačních kanálů co nejvíce,“ uvedl.

Už v současné době dopravu komplikují práce na přesunu tramvaje do Plotní ulice či oprava Zábrdovického mostu.

Uzavírky a omezení v Brně:

uzavření Husovického tunelu – červenec až srpen 2019

rekonstrukce mostu v Žabovřeské ulici – duben až září 2019

oprava mostu v Hradecké ulici – březen až červenec 2019

výměna parovodů ve Svitavském nábřeží – březen až říjen 2019

oprava tramvajové trati Bubeníčkova – duben až listopad 2019

oprava tramvajové trati Jedovnická v úseku od Ostravské po Novolíšeňskou ulici – červenec až srpen 2019

rekonstrukce kanalizace a vodovodu v Lužánecké ulici – červen 2019 až září 2020

rekonstrukce kanalizace a vodovodu v Bohunické ulici – září 2019 až říjen 2020

ONDŘEJ KALOUD
LUCIE NÁDENÍKOVÁ