Ke snížení emisí oxidu uhličitého se město zavázalo v paktu. Zároveň je jeho novou povinností zvýšení odolnosti vůči lokálním dopadům klimatických změn, jako jsou dlouhotrvající sucha, vlny extrémních veder či mrazů nebo přívalové deště. Proto spustilo výzvu Připrav Brno. „Solární panely na střeše by mohly časem napájet přístroje uvnitř, v zoo se uvažuje o hlukoměru, na Hádech o termometru. Domečky tak hravou formou informují o cílech města v oblasti rozšiřování zelených střech včetně zadržování srážkové vody nebo o rozvoji využívání obnovitelných zdrojů energie a umožňují dětem a rodičům, aby si funkčnost těchto opatření vyzkoušeli v praxi,“ sdělil primátorčin náměstek Petr Hladík.

Základy vybudovala městská společnost SAKO Brno, projektovou činnost měla na starosti brněnská technika, která domečky také postavila. Na jejich zhotovení poskytly Lesy města Brna řezivo za 103 tisíc korun včetně jeho úpravy. Náklady na stavbu dosáhly 238 tisíc. „Město chce problematiku adaptace na klimatické změny rovněž co nejvíce propagovat. Jednou z cest je instalace dřevěných domečků, které slouží jako hračka i jako názorná ukázka, jak by mohlo vypadat běžné bydlení budoucnosti,“ doplnil Hladík.

Střecha malých domečků je pokrytá zelení z rozchodníkového koberce a rovněž malou funkční fotovoltaickou elektrárnou s bateriovým úložištěm. První stavba tohoto druhu stojí od loňska na Riviéře v Pisárkách. „Bezva nápad! Hodně lidí potřebuje vidět na vlastní oči, jak takový projekt může fungovat. Toto jim může pomoci,“ okomentovala domky třeba Brňanka Eliška Vondráčková.